Додаткова щорічна відпустка за шкідливі умови праці

Відповіді на запитання

Згідно з колективним договором, складеним відповідно до Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, затверджених постановою КМУ від 17.11.1997 р. № 1290, кухарю встановлено додаткову щорічну відпустку за шкідливі умови праці тривалістю 4 календарних дні. Під час атестації робочого місця атестаційна комісія вирішила встановити йому 5 календарних днів такої відпустки. Чи можливо це?

Так, можливо.

Надання щорічної додаткової відпустки регулюється ст. 7 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі Закон про відпустки). У ній зазначено, що працівникам, які зайняті на роботах, що пов’язані з негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів, за Списком виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затвердженим постановою КМУ від 17.11.1997 р. № 1290 (далі — Список), щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці надається тривалістю до 35 календарних днів.

Конкретна тривалість відпустки, зазначеної в частині першій ст. 7 Закону про відпустки, встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах. Справді, Списком для професії кухаря встановлена максимальна додаткова щорічна відпустка тривалістю 4 календарних дні. Проте керуючись вищезгаданим документом, підприємство закріпило це право у своєму колективному договорі, але атестаційна комісія вийшла за межі 4 додаткових календарних днів і встановила щорічну додаткову відпустку більшої тривалості (5 календарних днів).

Відповідь на питання, чи не перевищила атестаційна комісія свої повноваження, можна знайти у п. 4 Порядків застосування Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.1998 р. № 16 (далі — Порядок № 16). А саме: «у випадках, коли тривалість додаткової відпустки за результатами атестації робочих місць перевищує максимальну тривалість, вказану у Списку, відпустка може бути продовжена на кількість днів цієї різниці за рахунок власних коштів підприємства».

Зрозуміло, що збільшену кількість днів додаткової щорічної відпустки потрібно все ж таки закріпити в колективному договорі підприємства. Пунктом 4 Порядку № 16 передбачено, що конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки встановлюється колективним договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці і базується на результатах гігієнічної оцінки умов праці за показниками та критеріями.

Отже, атестаційна комісія має право встановити більшу тривалість додаткової щорічної відпустки за роботу із шкідливими та важкими умовами праці та за особливий характер праці, ніж вказана у Списку максимальна тривалість відпустки (4 календарних дні). Головним нюансом у цьому є закріплення згаданої норми в колективному договорі підприємства.

 

На запитання читачів відповідала

Ольга Панфьорова,

консультант журналу «Кадровик України»

 

Читайте також: "Робота зі шкідливими та важкими умовами праці: документування обліку робочого часу" (журнал "Заробітна плата" №7)

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

ЗАПИТАННЯ – ВІДПОВІДІ:
найцікавіше з прямої лінії та вебінарів

 9 найважливiших тем
70 сторiнок
85 вiдповiдей

Безкоштовний спецвипуск

Доступний в електронному вигляді усім зареєстрованим користувачам