Чи може роботодавець відмовити батьку в наданні відпустки при народженні дитини або перенести її на період після закінчення воєнного стану



Відповідно до ст. 77-3 КЗпП та ст. 19Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів надається не пізніше трьох місяців з дня народження дитини таким працівникам:
 

  • чоловіку, дружина якого народила дитину;
  • батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови, що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, що підтверджується письмовою заявою матері дитини та свідоцтвом про народження дитини, в якому зазначена відповідна інформація про батька дитини;
  • бабі або діду, або іншому повнолітньому родичу дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати (батько) якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком), на підставі письмової заяви одинокої матері (одинокого батька) дитини.

Ця відпустка надається без урахування святкових і неробочих днів (окрім періоду дії воєнного стану). Відповідно до частини шостої ст. 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX (далі — Закон № 2136) норми ст. 73 КЗпП не застосовуються.

Механізм та умови надання одноразової оплачуваної відпустки при народженні дитини визначаються Порядком надання відпустки при народженні дитини, затвердженим постановою КМУ від 07.07.2021 р. № 693 (далі – Порядок), до якого нещодавно були внесені зміни.