Чи потрібно індексувати зарплату, якщо не підвищується посадовий оклад


Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області роз’яснює, що в розумінні Закону України «Про оплату праці» заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

До складу заробітної плати можуть входити різні складові, такі як надбавки, премії, доплати тощо, проте основою заробітної плати та, відповідно, базою нарахування багатьох видів складових є посадовий оклад.

На багатьох підприємствах трапляються випадки, коли посадовий оклад (тарифна ставка) тривалий час не підвищувався, хоча його розмір, наприклад, може бути вищим за розмір мінімальної заробітної плати. У таких випадках необхідно не забувати про індексацію заробітної плати та нараховувати її відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078.

Індексація заробітної плати — це механізм її підвищення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Щоб правильно визначити суму індексації, потрібно знати основні правила її нарахування:

Таким чином, правильно та своєчасно нарахована індексація заробітної плати забезпечить дотримання вимог законодавства про працю в частині дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці.