Депутати планують створити Єдиний реєстр кваліфікацій на підставі Класифікатора професій та ДКХП


21 серпня у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 9630 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікацій відповідно до актуальних потреб ринку праці та інших питань.

У пояснювальній записці до нього вказано, що існуючі Національний класифікатор професій та Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників через відсутність їх синхронізації з Реєстром кваліфікацій, моральну застарілість та невідповідність сучасним виробничим процесам та обладнанню, а також ведення різними суб'єктами гальмують розвиток ринку праці та не сприяють ефективному виконанню завдань та функцій колегіального органу у сфері кваліфікацій.

Також зазначено, що ринок праці є особливою сукупністю економічних і правових відносин, пов'язаних із забезпеченням ефективної трудової зайнятості громадян, задоволенням попиту та пропозиції на робочу силу.

Мета законопроєкту — впорядкування системи кваліфікації та створення Єдиного реєстру кваліфікацій (Класифікатора професій) шляхом об'єднання Національного класифікатора професій, Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, Реєстру кваліфікацій, їх диджиталізації та синхронізації з іншими базами даних, щоб процес обміну та доступу до інформації про професійні кваліфікації був швидкий, прозорий та відповідав потребам ринку праці у реальному часі.

Також проєкт розроблено з метою удосконалення законодавства у сфері зайнятості населення та трудової міграції у частині інформування про попит на робочу силу (вакансії).

Крім створення Єдиного реєстру кваліфікацій, законопроєктом пропонується скасувати зобов’язання роботодавця подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії), а надати можливість подавати зазначену інформацію.

Відповідні зміни буде внесено до статті 50 Закону України «Про зайнятість населення». Про це йдеться у тексті законопроєкту. Зокрема:

  1. Абзац другий пункту четвертого частини третьої виключити (це щодо обовʼязку подання звіту).
  2. Частину четверту доповнити пунктом одинадцятим (щодо нового права подання звіту про вакансії).