Як повинні зберігатися трудові книжки під час війни та чи потрібно видати їх працівникам


Війна визначає для роботодавців особливі умови, які стосуються зберігання документів, зокрема трудових книжок. Цілком зрозумілі побоювання співробітників щодо його надійності, враховуючи те, як швидко й жахливо розвивалися події на початку російської агресії. Але ж у будь-якій ситуації треба діяти передусім за законом.


Як саме?

Отже, як роз’яснює Координаційний центр з надання правової допомоги, жодних особливих умов зберігання трудових книжок працівників правовий режим воєнного стану не визначає. Змін із цього приводу законодавство не містить. Зберігати трудові книжки працівників має підприємство. Видавати трудову книжку потрібно, лише якщо працівник звільняється. Це передбачає п. 3 постанови КМУ «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 р. № 301.

Працівник має поставити підпис про отримання трудової книжки:

  • в особовій картці (типова форма № П-2, затверджена наказом Держкомстату та Міноборони від 25.12.2009 р. № 495/656);
  • у Книзі обліку руху трудових книжок і вкладишів до них. Підстава — п. 7.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту від 29.07.1993 р. № 58.
     
Відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання та видачу трудових книжок покладено на керівника підприємства.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» від 05.02.2021 р. № 1217-IX передбачено нові правила обліку трудової діяльності працівника з 10.06.2021 р. — запроваджено електронний облік трудової діяльності.