Які наслідки, якщо працівник – волонтер


Головне управління Держпрацi в Одеськiй областi роз'яснює, що КЗпП не містить жодної норми щодо трудових відносин між волонтером та роботодавцем. На волонтерів не поширюються гарантії ст. 119 КЗпП України, згідно з якими зберігається робоче місце та середній заробіток. У разі відсутності працівника-волонтера на роботі роботодавець має право вказувати в табелі неявку з нез’ясованих причин «НЗ» або з інших причин «І»  і відповідно не виплачувати заробітну плату. А в найгіршому випадку – звільнити за прогул.

Але на час воєнного часу суд може визнати таку відсутність, як здійснення громадського обов’язку для  збереження життя та здоров’я громадян, що потребують допомоги, поважною причиною.

 Як волонтер може підтвердити свою громадську діяльність?

Роботодавцям та працівникам-волонтерам  слід знаходити оптимальні  варіанти оформлення відсутності на робочому місці. Для цього волонтеру слід повідомити роботодавця про те, що він здійснює волонтерську роботу і скільки часу це забирає. По можливості надати копію договору про провадження  волонтерської діяльності, посвідчення або довідки від організації, з якою він співпрацює, а  роботодавець, у свою чергу, зваживши обсяги роботи та трудові функції працівника, зможе знайти та оформити трудові права волонтера.

Як оформити відсутність волонтера на роботі?

Якщо працівник може суміщати роботу та волонтерство, то працівнику можна:

Якщо працівник на 100 % зайнятий волонтерством і не встигає виконувати свої посадові обов’язки: