Особливості працевлаштування неповнолітніх


Головне управління Держпраці у Запорізькій області надало роз’яснення з питань працевлаштування неповнолітніх працівників.

Наближається літо — час канікул! Багато школярів і студентів хочуть у цей період підзаробити, тому влаштовуються продавцями, офіціантами, барменами тощо. Проте роботодавці з особливою обережністю ставляться до прийняття на роботу неповнолітніх. Це пов’язано насамперед із тим, що для цієї категорії осіб законодавство передбачає додаткові пільги та гарантії у сфері трудових відносин. У цій консультації зупинимося на нюансах, на які необхідно звернути увагу роботодавцю, який наймає неповнолітніх працівників.


З якого віку роботодавець може приймати неповнолітніх на роботу?

Згідно зі ст. 188 Кодексу законів про працю України приймати на роботу можна осіб, які досягли 16 років. Прийняти на роботу можна і 15-річного підлітка, проте у такому разі додатково слід отримати від одного з батьків або особи, яка їх замінює, письмову згоду. Роботодавець має право приймати на роботу осіб з 14 років, але тільки за одночасного дотримання таких умов:

  • якщо неповнолітній є учнем загальноосвітньої школи, професійно-технічного або середньоспеціального навчального закладу;
  • він виконуватиме легку роботу, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання; робота виконуватиметься у вільний від навчання час;
  • отримана згода одного з батьків або особи, яка їх замінює.

Законодавством не передбачена форма надання згоди одного з батьків або особи, яка їх замінює, на працевлаштування неповнолітнього. На практиці вони подають роботодавцеві заяву, у якій просять прийняти на певну посаду неповнолітнього.