Використання електронних підписів та е-печаток планують удосконалити


21 квітня на сайті ВРУ зареєстровано законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прав суб'єктів господарювання у сфері електронних довірчих послуг» № 7309.

З чим пов'язано розроблення цього проєкту?

Згідно з пояснювальною запискою сьогодні з іноземними державами не укладено жодного міжнародного договору України про взаємне визнання сертифікатів відкритих ключів та електронних підписів, а жоден кваліфікований надавач електронних довірчих послуг іноземної держави не виявив наміру підтвердити, що його діяльність відповідає вимогам Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Водночас наміри про укладення в майбутньому міжнародного договору були, зокрема, під час п'ятого засідання Комітету асоціації Україна-ЄС, що відбулося 18-19 листопада 2019 р. у Брюсселі, де українською стороною було наголошено про намір укладення двосторонньої угоди Україна-ЄС про взаємне визнання електронних довірчих послуг. 

Крім того, під час 22 Саміту Україна-ЄС досягнуто домовленостей щодо підготовки до кінця 2020 р. спільного робочого плану співпраці між ЄС та Україною щодо електронних довірчих послуг з перспективою укладення угоди.

Водночас нові виклики сьогодення, пов’язані зі збройною агресією Росії проти України, вимагають спрощення доступу фізичних та юридичних осіб до електронних послуг, у тому числі транскордонних, забезпечення можливості використання електронних підписів та печаток суб’єктами господарювання у сфері господарської діяльності та удосконалення нормативно-правового регулювання, зокрема щодо визнання в Україні кваліфікованих електронних довірчих послуг (кваліфікованих надавачів довірчих послуг) іноземної держави, які відповідають вимогам Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) від 23.07.2014 р. № 910/2014 про електронну ідентифікацію та довірчі послуги для електронних транзакцій на внутрішньому ринку та про скасування Директиви 1999/93/ЄС.

Так от, через ці проблемні питання група народних депутатів вирішила  розробити відповідні зміни до ГКУ.

Що передбачає законопроєкт?

Документом вносяться зміни до ГКУ, Закону про держреєстрацію та Закону про електронні довірчі послуги. Зокрема, пропонується тимчасово, на період до моменту укладення угоди між Україною та Європейським Союзом про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг, як виняток з положень частини першої ст. 38 цього Закону: