Право працівників на дострокову пенсію в умовах воєнного стану


Війна створила важкі життєві обставини для всіх людей, які проживають на території України, а тим більше для працюючих осіб. Наразі на підприємствах здійснюються зміни в організації виробництва та праці,  відбувається реорганізація чи банкрутство або навіть ліквідація установи, що неминуче веде до скорочення чисельності штату працівників або повного їх звільнення.

Бувають ще гірші випадки, коли здоров’я людину підводить і вона не має змоги вже працювати, а до виходу на пенсію залишилось небагато. Тоді постає просте питання, як діяти особі, яка опинилась в подібній ситуації?

У першу чергу необхідно брати до уваги, що положення п. 10 ч. 1 ст. 42 Кодексу Законів про працю України  захищає правові гарантії осіб на переважне право на залишення на роботі в разі вивільнення працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, якщо особі залишилось 3 роки до пенсії. Але якщо через виняткові обставини звільнення відбулося, то можуть бути застосовані нижче зазначені норми.

Відповідно до ч. 6-7 ст. 115 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» особам, яким залишилось 1,5 року до виходу на пенсію, можна вийти на неї достроково за таких умов.

Звертаємо увагу, що це положення реалізується за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості та відсутності підходящої для них роботи, якщо особи мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі.

Своєю чергою, невідповідність працівника займаній посаді за станом здоров’я підтверджується одним з таких документів, що містять інформацію, наведену в первинній обліковій документації закладу охорони здоров’я, а саме:

Звертаємо увагу, що у будь-якому випадку роботодавець зобов’язаний вжити заходів для переведення працівника за його згодою на іншу роботу тимчасово чи без обмеження строку за наявності відповідних вакансій або у разі відсутності відповідних вакансій скласти про це акт.

Виявлена невідповідність працівника займаній посаді за станом здоров’я у разі його відмови від переведення на іншу роботу або відсутності відповідних вакансій для його переведення може бути підставою для розірвання трудового договору та звільнення працівника за ініціативою роботодавця.

У разі відмови працівника від переведення на іншу роботу роботодавець отримує від профспілкової організації (профспілкового представника) згоду щодо звільнення працівника у зв’язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров’я (крім випадків звільнення працівника, який не є членом первинної профспілкової організації, що діє на підприємстві, в установі, організації, або відсутності на підприємстві, в установі, організації первинної профспілкової організації).

Отже, у разі подальшого звернення до управління Пенсійного фонду із заявою про отримання пенсії за віком непрацююча особа передпенсійного віку подає такі документи:


Джерело: Безоплатна правова допомога