Терор на роботі: що це і як з ним боротися



Саме мобінг як психологічний терор охарактеризував німецький фахівець в галузі індустріальної психології Хайнц Лейманн, яким мобінг було віднесено до одного переліку з вбивствами, зґвалтуваннями й пограбуваннями.

В українському законодавстві надано тлумачення терміну «мобінг» (цькування), яке визначається як систематичні тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.

Формами психологічного та економічного тиску, зокрема, є:

Що повинен робити роботодавець для захисту працівників? Роботодавець зобов’язаний вживати заходів для забезпечення безпеки і захисту фізичного та психічного здоров’я працівників, здійснювати профілактику ризиків та напруги на робочому місці, проводити інформаційні, навчальні та організаційні заходи щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню).

Якщо факт мобінгу визнано судом, працівник має право на відшкодування моральної шкоди та/або витрат на лікування втрати працездатності внаслідок психологічного тиску, а також на припинення трудових відносин у встановлений ним строк із виплатою вихідної допомоги у розмірі не менше трьох середньомісячних заробітків.
 

Запам’ятайте: вчинення мобінгу (цькування) в Україні заборонено!

Джерело: Східне міжрегіональне управління Держпраці