Відсторонення від роботи невакцинованих працівників: позиція Держпраці


Управління Держпраці у Житомирській області повідомляє, що в Міністерстві охорони здоров’я оприлюднили наказ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» від 04.10.2021 р. № 2153. Відповідно до цього переліку на час карантину обов’язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на період дії карантину підлягають працівники:

Наказ набирає чинності 8 листопада 2021 р. Працівники закладів освіти та органів виконавчої влади, які не щепляться проти COVID-19 протягом цього періоду, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати шляхом наказу або розпорядження керівника. Строк відсторонення триватиме до усунення причин, що його зумовили.

Освітяни та працівники органів влади, які мають абсолютні протипоказання до проведення щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.09.2011 р. № 595, не підлягатимуть обов’язковій вакцинації.

Також працівники освіти та органів виконавчої влади можуть щепитися від COVID-19 організовано або індивідуально в зручному для них пункті чи центрі вакцинації. Детальний перелік та контакти пунктів і центрів можна знайти за посиланням list.covid19.gov.ua.

Вичерпний перелік підстав для відсторонення від роботи визначений в ст. 46 КЗпП. Відсторонення працівників власником або уповноваженим ним органом допускається у разі:

Якщо роботодавець відсторонить працівника від роботи у зв’язку з відмовою вакцинуватися проти COVID-19, працівник може оскаржити таке відсторонення в суді.

Додатково інформуємо, що частиною другою ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначено, що працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

При цьому відповідно до частини 4 ст. 12 цього Закону рішення про проведення обов’язкових профілактичних щеплень за епідемічними показаннями на відповідних територіях та об’єктах приймають головний державний санітарний лікар України, головні державні санітарні лікарі областей, міст Києва та Севастополя, головні державні санітарні лікарі центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах оборони і військового будівництва, охорони громадського порядку, виконання кримінальних покарань, захисту державного кордону, Служби безпеки України.

Одночасно повідомляємо, що законодавством про працю не передбачена така підстава для звільнення, як відсутність у працівника щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, або відмова від вакцинації.