Військовий облік жінок: що слід врахувати роботодавцям


Федерація профспілок України зазначає, що відповідно до наказу МОУ «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313» від 07.02.2022 р. № 35 взяття на військовий облік жінок згідно з Переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, розпочинається з 1 жовтня 2022 р., але граничного строку взяття на облік поки не встановлено.

Генеральний штаб Збройних сил України планує ознайомитись з чисельністю жінок, які стануть на військовий облік з жовтня 2022 р., та сформувати перелік потенційного кадрового резерву.

Відповідальність за порушення ведення військового обліку в Україні регулюється ст. 210 та 210-1  КУпАП. Однак до кінця 2022 р. штрафні санкції не застосовуватимуться, оскільки цей період вважається перехідним.

Слід зауважити, що жодних винятків немає, навіть вагітні жінки та жінки з малолітніми дітьми, а також жінки, що працюють за договорами цивільно-правового характеру та домогосподарки, також мають стати на військовий облік, якщо вони мають відповідну фахову приналежність.

Оскільки на сьогодні окремого порядку взяття жінок на військовий облік в Україні не запроваджено, тому ймовірно, що до жінок будуть застосовуватись норми постанови Кабміну «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов’язаних» від 07.12.2016 р. № 921 (далі – Порядок № 921).

Відповідно до п. 5 ст. 34 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232) на керівників підприємств, установ та організацій незалежно від їх форми власності і підпорядкування покладається обов’язок ведення персонального обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, що передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи.

 На роботодавців покладається обов’язок (п. 37 Порядку № 921) щодо: