З якого часу можна оформити призупинення дії трудового договору під час воєнного стану відповідно до Закону від 15.03.2022?

30 березня 2022 р. 18:55
Переглядів: 711
3

Відповідно до статті 13 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15.03.2022 р. дія трудового договору між роботодавцем і працівником може бути призупинена у зв'язку з військовою агресією проти України.
Воєнний стан в Україні було оголошено 24 лютого 2022 року згідно з Указом Президента.
Може бути оформлено призупинення дії трудового договору між роботодавцем і працівником у відповідності до статті 13 вказаного Закону - з 01 березня 2022 р.?


 

Natalia

Знаєте когось, кому також потрібна відповідь на це запитання? Поділіться посиланням: https://profpressa.com/community/questions/68

Відповіді користувачів


2

Ні, з 1 березня 2022 р. оформити призупинення трудового договору не можна.

Так, справді 24 лютого 2022 р. був прийнятий Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 р., який був затверджений Законом України № 2102-IX від 24.02.2022 р. Ним із 05:30 24 лютого було введено воєнний стан строком на 30 діб. Згодом цей строк був подовжений ще на 30 діб, тобто до 24 квітня включно (Указ Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 р. № 133/2022, який затверджено Законом України від 15.03.2022 р. № 2119-IX).

Для визначення особливостей трудових відносини працівників у воєнний час був прийнятий Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ (далі — Закон № 2136). Його норми, які регулюють деякі аспекти трудових відносин інакше, ніж КЗпП та інше законодавство про працю — мають пріоритетне застосування на період дії воєнного стану для працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності та галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором із фізичними особами.

Проте Закон № 2136 набрав чинності лише 24.03.2022 р., а отже може застосовуватися лише з цього часу, адже відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Нагадаємо, що норми Конституції України в період воєнного часу не можуть бути змінені.

Окрім цього, спираючись на офіційне тлумачення положення ч. 2 ст. 58 Конституції України Рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 р. № 1-рп/99, дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності та припиняється з втратою ним чинності.

Це означає, що призупинити дію трудового договору до набрання чинності Закону № 2136, який передбачає цю норми, немає можливості. А отже призупинити дію трудового договору між роботодавцем і працівником відповідно до ст. 13 Закону № 2136 із 1 березня 2022 р. не можна. Це можна зробити лише із 24 березня поточного року.

 

31 березня 2022 р. 18:41
Кадристка Кет