Увільняти директора з посади внаслідок призначення його ліквідатором товариства

13 січня 2025 р. 09:45
Переглядів: 660
0

Доброго дня, чи необхідно увільняти директора з посади внаслідок призначення його ліквідатором товариства (фактично це - особа уповноважена на ведення діяльності товариства на період реорганізації шляхом приєднання)?

Анонімний користувач

Знаєте когось, кому також потрібна відповідь на це запитання? Поділіться посиланням: https://profpressa.com/community/questions/868

Відповіді користувачів


1

Під увільненням  ми розуміємо увільнення від роботи зі збереженням місця роботи та посади. Звільнення - це припинення трудових відносин.

Прямої відповіді на це запитання немає.
У ч. 3 ст. 105 ЦКУ є такі норми: учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

На мою думку, покладання функцій з припинення і призначення ліквідатора (-ом) - це різні речі. 

У ч. 13 ст. 39 Закону про ТОВ маємо таку норму: повноваження одноосібного виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу можуть бути припинені або він може бути тимчасово відсторонений від виконання своїх повноважень лише шляхом обрання нового одноосібного виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу або тимчасових виконувачів їхніх обов’язків. У разі припинення повноважень одноосібного виконавчого органу або члена колегіального виконавчого органу договір із цією особою вважається припиненим. Статутом товариства може бути передбачено вимогу про обрання нових членів чи тимчасових виконувачів обов’язків для всіх членів колегіального виконавчого органу.

У КЗпП немає прямої норми про те, що керівника звільняють у звязку з призначенням ліквідатора (-ом чи іншої особи). Але у сп. 5 ст. 41 КЗпП ж норма,  трудовий договір з ініціативи роботодавця може бути розірваний у разі припинення повноважень посадових осіб

Тому можна сказати так: оскільки поноваження керівника припиняються у звязку з ліквідаєцією і призначенням ліквідатора, то і трудовий договір з ним вважається припиненим. Тому якщо призначають окремого ліквідатора, директора слід звільняти. Але якщо на директора покладають обовязки з ліквідації, то його можна не звільняти

13 січня 2025 р. 10:35
Дмитро, консультант KadrEX

1

Відповідно до статті 60 Господарського кодексу України ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється
ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками)майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо іншийпорядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган
управління суб'єкта, що ліквідується.Голова ліквідаційної комісії обіймає відповідну посаду і паралельно виконує обов’язки у межах своїх повноважень виконує роботу щодо ліквідаційних заходів. Отже звільняти з посади директора для виконання обовязків голови ліквідкомісії не потрібно.

13 січня 2025 р. 10:30
Людмила консультант КadrEX