Надання переважного права на залишення на роботі


Через скорочення Верховного суду можуть бути зоблоковані 67 тисяч справ  21.10.19 ПрямийУ разі скорочення чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією та продуктивністю праці. Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 22.09.2020 р. у справі № 161/7196/19.

Крім того, у постанові Верховного Суду зазначено, що за рівних умов продуктивності праці та кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається:
 

Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством. Тож вирішуючи питання щодо звільнення, роботодавець зобов'язаний перевірити наявність у працівників, посади яких скорочуються, більш високої чи більш низької кваліфікації та продуктивності праці.

Для такої перевірки мають використовуватися документи та інші відомості про освіту і присвоєння кваліфікаційних розрядів (класів, категорій, рангів), про підвищення кваліфікації, про навчання без відриву від виробництва, про винаходи і раціоналізаторські пропозиції, авторами яких є відповідні працівники, про тимчасове виконання обов'язків більш кваліфікованих працівників, про досвід трудової діяльності, про виконання норм виробітку (продуктивність праці), про розширення зони обслуговування, про збільшення обсягу виконуваної роботи, про суміщення професій тощо.

Продуктивність праці та кваліфікація працівника мають оцінюватися окремо, але в підсумку роботодавець повинен визначити працівників, які мають більш високу кваліфікацію й продуктивність праці за сукупністю цих двох показників. За відсутності різниці у кваліфікації та продуктивності праці перевагу на залишення на роботі мають працівники, зазначені в частині другій ст. 42 КЗпП.

Для виявлення працівників, які мають право на залишення на роботі, роботодавець повинен виконати порівняльний аналіз продуктивності праці та кваліфікації тих працівників, які залишилися на роботі, і тих, які підлягають звільненню.

Про надання переважного права на залишення на роботі читайте в журналі «Кадровик України» № 10/2020