Індивідуальна податкова консультація від 04.12.2020 р. № 4979/ІПК/99-00-04-05-03-09

Щодо оподаткування винагороди за дослідження


◦ Оплата праці
◦ Облік та оподаткування

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), розглянула звернення щодо окремих питань здійснення підприємницької діяльності та з урахуванням фактично викладених обставин повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомив, що має намір зайнятись фрілансом та надавати послуги потенційним замовникам з дослідження ринку та виявлення громадської думки і зареєструватись платником єдиного податку III групи.

Для виконання замовлень клієнтів планує отримувати оплачувану інформацію від різних фізичних осіб з усієї України. Оплата послуг буде здійснюватися на банківську картку.

Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

  • чи буде він виступати податковим агентом по відношенню до зазначених осіб;
  • до якого бюджету необхідно сплачувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір;
  • яку ознаку зазначати у формі 1ДФ і куди її необхідно подавати;
  • чи будуть таки виплати базою нарахування єдиного соціального внеску.

Порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб врегульовано розділом IV ПКУ, відповідно до пп. 163.1.1 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються, зокрема, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (пп. 164.2.20 164 ПКУ).

Відповідно до п. 167.1 ПКУ ставка податку становить 18 % бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у п. 167.2–167.5 ПКУ).

Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Ставка військового збору становить 1,5 % об’єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.

Згідно з пп. 14.1.180 п податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб — це, зокрема, самозайнята особа яка зобов’язана нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV ПКУ, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючому органу та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розділу IV ПКУ.

Відповідно до пп. 168.4.5 ПКУ фізична особа, відповідальна згідно з вимогами розділу IV ПКУ за нарахування та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету, зокрема, у разі коли така фізична особа є податковим агентом, — за місцем реєстрації у контролюючих органах.

Отже, фізична особа — підприємець у разі виплати доходу фізичним особам повинна виконати функції податкового агента, щодо нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету. При цьому податок на доходи фізичних осіб і військовий збір сплачується за місцем реєстрації фізичної особи — підприємця.

Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4 (далі — Порядок).

Згідно з Довідником ознак доходів, наведених у додатку до Порядку, доходи нараховані та виплачені у грошовій формі податковим агентом зазначаються в податковому розрахунку (ф. № 1ДФ) як інший дохід, крім зазначених у ст. 165 ПКУ за ознакою доходу «127».

Водночас, правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ).

Згідно з п. 1 частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ платниками єдиного внеску є фізичні особи — підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою — підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців).

Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР, та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 7 Закону про ЄСВ).

Отже, дохід, виплачений фізичним особам — учасникам дослідження за надану інформацію, не є базою нарахування єдиного внеску.

Зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП