Чи можна встановлювати 12-годинний графік роботи у шкідливих умовах


12.11.2020

Підприємства, установи та організації в питаннях застосування підсумованого обліку робочого часу керуються Методрекомендаціями, затвердженими наказом Мінпраці та соцполітики України від 19.04.2006 р. № 138. Ними передбачено, що зважаючи на виробничі потреби, за погодженням із профспілкою або в колдоговорі роботодавець може встановлювати тривалість роботи протягом дня за підсумованим обліком робочого часу до 12 годин на зміну. Однак не рекомендується запроваджувати продовжену тривалість робочого дня на роботах із шкідливими та важкими умовами праці.

Тож 12-годинний графік для працівників, зайнятих на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, — винятковий захід, який запроваджується, якщо виробничі й технологічні умови не дають змоги встановлювати робочий день нормальної тривалості.

Під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховують дні, коли працівник був зайнятий в умовах, передбачених Списками № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, не менше 80 % робочого часу, установленого для працівників цього виробництва, робіт, професій та посад.

Тобто нормативні акти не заперечують 12-годинного графіка роботи працівників у шкідливих умовах праці. При цьому для обчислення стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, потрібно відпрацювати не менше 80 % часу робочої зміни.

 

За інформацією ГУ Держпраці у Дніпропетровській області

 


◦ Робочий час
◦ Норми робочого часу
ДЕМО ДОСТУП