Фонд соціального страхування України продовжує інформувати страхувальників про особливості обігу е-лікарняних. І нас знову чекають зміни. Уже з 1 жовтня електронні лікарняні повністю замінять паперові листки непрацездатності.
Упродовж наступних двох тижнів інформаційні системи, протоколи обміну даними і правила створення медичних висновків доопрацюють, щоб врахувати помилки і нюанси, до яких виникали питання у лікарів, працівників і роботодавців під час тестового періоду. Тож у жовтні деякі норми, що діють зараз, будуть модернізовані. Наприклад, зміниться термін формування медвисновку і номер е-лікарняного.
Але більшість положень залишаться чинними — головні з них ми докладно роз’яснили в серії публікацій про електронні лікарняні (у телеграм-каналі https://t.me/socialfund їх можна знайти за тегом #елікарняні). Щодо інших консультували у коментарях у соцмережах і під час індивідуальних звернень.
Публікуємо відповіді на найпоширеніші запитання, які ми отримуємо від застрахованих осіб і їх роботодавців, та які ще не висвітлювали в роз’ясненнях.
В електронних лікарняних причина непрацездатності вказується за оновленими кодами — вони відрізняються від визначених для паперових листків непрацездатності. Якщо в паперових лікарняних для загального захворювання та травми невиробничого характеру визначено два різних коди, то в електронному в обох випадках вказується код «1 — Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві». Діагноз — персональні дані працівника. Тож з’ясовувати деталізовану причину непрацездатності не варто.
Роботодавці брали в працівників пояснення щодо обставин травмування, щоб правильно призначити матеріальне забезпечення. Адже допомога по тимчасовій непрацездатності не надається, наприклад, у разі одержання травми при вчиненні кримінального правопорушення, навмисного заподіяння шкоди своєму здоров’ю, хвороби або травми через сп’яніння тощо.
Оскільки в е-лікарняних неможливо визначити, мав працівник травму або загальне захворювання, запитувати таке пояснення не потрібно.
Водночас у е-лікарняному наявна помітка щодо ознак алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Якщо тимчасова непрацездатність працівника пов’язана зі сп’янінням, комісія із соціального страхування підприємства має відмовити в призначенні допомоги.
Ні, застрахованій особі, яка довго хворіє, Фонд соціального страхування України оплатить кожний проміжний е-лікарняний. Як і в разі паперових листків, один страховий випадок може оформлюватись декількома електронними лікарняними. Вони створюються як продовження первинного і підлягають оплаті кожен після своєї видачі.
Однак якщо паперовий лікарняний може продовжуватись лікарем одноосібно до 15 календарних днів, то медичні висновки для формування е-лікарняних лікарі можуть створювати самостійно терміном до 30 календарних днів. Подальше підтвердження тимчасової непрацездатності потребує огляду лікарсько-консультативною комісією.
Орієнтовний строк непрацездатності пацієнта, визначений у е-лікарняному, має ґрунтуватись на індивідуальних показниках стану здоров’я людини та медичних протоколах. Якщо пацієнт не одужає в орієнтовно визначений під час огляду строк, лікар сформує новий медичний висновок, на підставі якого сформується окремий продовжений е-лікарняний.
Оскільки електронний лікарняний працівника стає готовим до сплати лише після завершення визначеного в ньому періоду непрацездатності, не варто формувати надто довгі медичні висновки, якщо для цього немає вагомих підстав.
Багато запитань, що надходять до ФСС, стосуються функціонування та роботи кабінету страхувальника на вебпорталі Пенсійного фонду України. Щодо цих питань потрібно звертатись на гарячу лінію ПФУ за телефоном 0-800-503-753
Добірка основних публікацій щодо електронних лікарняних:
- Коли на час перехідного періоду е-лікарняні стають готовими до сплати
- Як можна подати заяву-розрахунок за е-лікарняними
- Особливості оформлення заяви-розрахунку за е-лікарняними
- Як діяти працівнику, якщо йому відкрили е-лікарняний
- Як діяти роботодавцю, якщо працівнику відкрили е-лікарняний