Крок 1. Завітайте на портал електронних послуг Пенсійного фонду України або завантажте мобільний застосунок «Пенсійний фонд» (Google Play та iOS).
Крок 2. Авторизуйтеся в особистому кабінеті зручним для вас способом:
- за кваліфікованим електронним підписом (КЕП), який можна отримати в ДПС, акредитованому центрі сертифікації ключів, у банківських установах (перелік яких є на порталі);
- шляхом ідентифікації за Gov ID, який включає в себе ідентифікацію за ЕЦП, за мобільним телефоном (Mobile ID) або за наявності рахунку в одному з 27 банків України (Bank ID);
- за логіном і паролем – можна отримати в територіальних органах Фонду, надавши паспорт та ідентифікаційний код.
Крок 3. Оберіть розділ «Дані з реєстру застрахованих осіб».
Крок 4. Уважно перевірте актуальність інформації.
Крок 5. У разі, якщо ви побачили застарілу інформацію щодо себе або недостовірну інформацію, ви можете подати Анкету для зміни даних в Реєстрі застрахованих осіб, додавши скан-копії документів, які підтверджують зміни (розділ «Комунікації з Пенсійним фондом України: Анкета для зміни даних у Реєстрі застрахованих осіб»).
У разі необхідності ви можете замовити на порталі різні довідки та отримати їх в паперовому чи електронному вигляді (за бажанням).
Радимо регулярно контролювати інформацію про сплату ЄСВ роботодавцем та набутий страховий стаж.
Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам роботодавцями подаються окремо за кожний квартал із розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.
Для перевірки інформації достатньо активувати безплатне інформування у вигляді SMS чи електронного листа.