Із 1 січня 2022 року зміниться порядок визначення розміру мінімальної зарплати та доплат за особливі умови праці


◦ Оплата праці
25 серпня 2021 р.

Кабмін на своєму засіданні ухвалив для внесення на розгляд парламентом законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оплати праці».

Його розроблено з метою вдосконалення законодавства щодо порядку визначення розміру мінімальної заробітної плати.

У разі прийняття відповідні норми наберуть чинності з 1 січня 2022 року.

Проєктом акта врегульовується питання щодо складових заробітної плати, які не враховуються для визначення її мінімального розміру, зокрема щодо доплат за роботи працівникам, зайнятих на роботах із важкими, шкідливими та небезпечними умовами праці, в несприятливих умовах та умовах підвищеного ризику для життя і здоров’я у відповідності до статті 100 КЗпП та сум індексації заробітної плати.

Також врегульється питання щодо визначення на рівні угод та колективних договорів переліку важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці та в умовах підвищеного ризику для життя та здоров’я, які передбачають оплату в підвищеному розмірі.

Тобто підвищений розмір оплати праці працівників, зайнятих на роботах із шкідливими, особливо шкідливими та небезпечними умовами праці, будуть визначати з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, а також положень генеральної, галузевої (міжгалузевої) і територіальної угод, колективного договору, за результатами атестації робочих місць за умовами праці. У разі відсутності колективного договору чи перебування поза сферою дії генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод підвищена оплата праці таких працівників здійснюється організаційно-розпорядчим документом роботодавця.

А ось оплату праці працівників, що виконують роботу з високим рівнем нервово-емоційного та інтелектуального навантаження, в особливих природних географічних і геологічних умовах, умовах підвищеного ризику для здоров’я, зможуть здійснювати у підвищеному розмірі відповідно до норм законодавства, положень генеральної, галузевої (міжгалузевої) і територіальної угод, колективного договору. Варто зазначити, що зараз відповідно до Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" умови оплати праці осіб, які працюють у гірських районах, визначається Постановою КМУ «Про умови оплати праці осіб, які працюють в гірських районах» від 11.08.1995 р. № 648.

У Законі України "Про оплату праці" уряд пропонує закріпити, що при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються:

  • суми, на які підвищується оплата праці відповідно до статті 100 КЗпП, незалежно від способу встановлення такого підвищення (доплата, надбавка, підвищення окладу тощо);
  • доплати за суміщення професій (посад), виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника;
  • суми підвищення оплати праці за роботу в нічний час, роз’їзний характер робіт;
  • оплата роботи в надурочний час;
  • оплата за залучення до роботи у вихідні, святкові і неробочі дні;
  • премії до святкових і ювілейних дат;
  • сума індексації заробітної плати;
  • сума компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати заробітної плати.

Додамо, що чинна редакція ст. 3-1 Закону "Про оплату праці" дозволяє не враховувати при указаному обчисленні доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Також завдяки законопроекту в Законі України "Про оплату праці" закріплять, що мінімальна заробітна плата встановлюється у розмірі, не нижчому від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розрахованого відповідно до статті 5 Закону України "Про прожитковий мінімум", за січень-червень року, що передує року, на який встановлюється розмір мінімальної заробітної плати.

 

 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП