Коригування річної винагороди при розрахунку відпускних


26.07.2019


У листі від 18.06.2019 р. № 927/0/206-19 Мінсоцполітики роз’яснює, що в разі обчислення середнього заробітку за Порядком № 100 винагорода за підсумками роботи за рік включається до середнього заробітку шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди, а тому необхідно провести коригування лише суми винагороди, віднесеної до розрахункового періоду до підвищення посадового окладу.

Схоже, тут мається на увазі така ситуація. Винагорода нарахована у січні 2019 р. за 2018 р. Оклади, допустимо, підвищено у травні 2019 р. Відпускні нараховуємо у липні. Розрахунковий період – липень 2018 – червень 2019. Відтак до кожного з місяців буде додано по 1/12 річної винагороди: липень +1/12…  січень +1/12 … квітень + 1/12, травень +1/12, червень +1/12. То коли ми коригуємо заробіток за період до 1 травня, то на коефіцієнт підвищення множимо тільки ті суми винагороди, що включені у розрахунок по квітень включно: липень 1/12 × Коеф …  січень 1/12 × Коеф … квітень 1/12× Коеф. А 1/12 у травні і в червні не коригуємо.

 

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 18.06.2019 р. N 927/0/206-19

Щодо врахування винагороди за підсумками роботи за рік при обчисленні середньої зарплати для оплати часу відпустки

Директоратом норм та стандартів гідної праці Міністерства соціальної політики України розглянуто лист щодо врахування винагороди за підсумками роботи за рік при обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу відпустки і в межах компетенції повідомляється.

Нарахування виплат за час щорічної відпустки провадять з урахуванням положень Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. N 100 (далі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку визначено, що обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.

Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка.

Згідно з пунктом 3 Порядку до складу виплат, які враховуються при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження, включаються: основна заробітна плата, доплати, надбавки, премії, які не носять разового характеру, винагороди за підсумками роботи за рік і вислугу років, індексація тощо.

Порядком чітко визначені умови врахування одноразової винагороди за підсумками роботи за рік і за вислугу років при обчисленні середньої заробітної плати. Такою умовою є їх нарахування в поточному році за попередній календарний рік (абзац 2 пункту 3 Порядку).

Якщо зазначена умова виконана, то винагороди за підсумками роботи за рік і вислугу років включаються до середнього заробітку шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди.

З метою недопущення зниження середньої заробітної плати у зв'язку з підвищенням на підприємстві, в установі, організації тарифних ставок, окладів пунктом 10 Порядку передбачено проведення коригування заробітної плати.

Так, названим вище пунктом визначено, що у випадку підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими колективними договорами (угодами), в розрахунковому періоді і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітну плату, включаючи премії та інші виплати (в тому числі винагороди), що враховуються під час обчислення середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригують на коефіцієнт їх підвищення.

Оскільки винагорода за підсумками роботи за рік включається до середнього заробітку шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди, то необхідно провести коригування лише суми винагороди, віднесеної до розрахункового періоду до підвищення посадового окладу (у зазначеному в листі випадку - травень - грудень 2018 року).

Коефіцієнт розраховується шляхом ділення посадового окладу, встановленого після підвищення, на посадовий оклад до підвищення.

Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами, вони мають інформаційно-рекомендаційний характер.

 

Генеральний директор Директорату

норм та стандартів гідної праці

Ю. Кузовой


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП