15 серпня 2022 р. Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про волонтерську діяльність» щодо підтримки волонтерської діяльності» (законопроєкт № 7363). 1 вересня Президент підписав цей Закон.
Рішення парламенту сприяє розвитку волонтерського руху в Україні, зокрема, шляхом розширення напрямів волонтерської діяльності в умовах війни, розширення дії окремих норм Закону України «Про волонтерську діяльність», зважаючи на широкомасштабну військову агресію РФ проти України.
Зокрема, відтепер чинне законодавство передбачає такі додаткові напрями волонтерства в умовах війни:
- сприяння центральним і місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям, об'єднанням громадян, а також фізичним особам, які здійснюють соціальний патронаж, у проведенні заходів, спрямованих на соціальну адаптацію осіб, які відбули покарання у вигляді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, а також звільнені від подальшого відбування зазначених видів покарань на підставах, передбачених законом;
- надання волонтерської допомоги, пов’язаної із захистом та рятуванням тварин.
Також новий Закон забезпечує можливість для розробки та імплементації загальнодержавних цільових програм з підтримки розвитку волонтерства та інших заходів з метою підтримки волонтерської діяльності в Україні.
Законом визначено також, що волонтерська допомога може здійснюватися в онлайн-режимі за допомогою мережі "Інтернет" та інших телекомунікаційних мереж.
Крім того, завдяки нормам законодавчого акта в Україні буде створена інформаційно-аналітична платформа для інформування про можливості волонтерства в Україні та за її межами, підтримки інститутів громадянського суспільства в залученні волонтерів та для розміщення іншої інформації з метою сприяння розвитку волонтерського руху в Україні.
Головним з підготовки законопроєкту № 7363 було визначено Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. За підсумками роботи над проєктом акта Комітет рекомендував парламенту ухвалити його у другому читанні та в цілому.