Верховна Рада запровадила комплекс правових норм, спрямованих на захист прав фіз- та юросіб під час карантину, та обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19). Відповідний Закон (проект № 3219) щодо запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) прийнято на позачерговому засіданні 17 березня.
Зокрема, юридичний факт запровадження карантину віднесено до форс-мажорних обставин.
Відповідно до ч. 2 ст. 141 Закону «Про торгово-промислові палати в Україні», форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.
Відповідно до Цивільного та Господарського кодексів, сторона яка зазнала впливу форс-мажору звільняється від відповідальності за невиконання та/або неналежне виконання своїх зобов'язань.
Частина 2 ст. 218 ГК визначає, що у разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Згідно із ч. 1 ст. 617 Цивільного кодексу, особа , яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
Джерело — Юрлiга