Народний депутат України Ніна Южаніна на своїй сторінці у соціальній мережі "Фейсбук" розмістила короткий огляд змін у податковому законодавстві, що сьогодні прийняті Верховною Радою України (для тих, кому не вдасться перейти на першоджерело, текст наводимо далі).
Головний акцент робиться на підтримці платників податків:
- на період воєнного стану збільшено поріг для перебування на третій групі єдиного податку для фізичних осіб та юридичних осіб будь-якої організаційно-правової форми (крім діяльності у сфері азартних ігор, пов’язаної з обігом підакцизних товарів, страховиків тощо) до 10 мільярдів гривень. При цьому обмеження щодо кількості найманих працівників не застосовуватимуться;
- до скасування воєнного стану фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку першої та другої груп мають право не сплачувати єдиний податок;
- з1 квітня 2022 р. на період воєнного стану і протягом місяця після його завершення ставку єдиного податку для платників, що перебувають на третій групі спрощеної системи оподаткування, знижено до 2 % від доходу. ПДВ у цей період не нараховуватиметься і не сплачуватиметься;
- особливості нарахування та сплати єдиного податку визначатиме Кабінет Міністрів України.
Серед інших важливих змін:
- На період дії воєнного стану передача пального на потреби Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони, а також як гуманітарної допомоги не оподатковується (акцизний податок, ПДВ).
- Операції з добровільної передачі будь-яких товарів, надання послуг ЗСУ та підрозділам територіальної оборони не оподатковуються.
- Запроваджено обов’язок суб’єктів господарювання забезпечувати можливість проведення розрахунків за товари з використанням платіжних карток (з відповідним контролем та відповідальністю).
- На період дії воєнного стану зупиняється перебіг всіх строків давності, визначених Податковим кодексом.
- У зв’язку із введенням воєнного стану пеня за порушення податкового законодавства не нараховується.
- Звільняються від ПДФО доходи учасників бойових дій та фізичних осіб, які проживають у районах бойових дій, отримані від благодійних організацій.
- До податкової знижки фізичних осіб за 2022 рік будуть включені витрати, передані благодійним організаціям (до 16 % оподатковуваних доходів).
- У 2022 році фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, та підприємці на загальній системі оподаткування зможуть зменшити оподатковуваний дохід на суму витрат, переданих на потреби ЗСУ.
- Розширено перелік операцій щодо звільнення від ПДВ та мита ввезення і постачання на територію України касок, бронежилетів, шоломів, лікарських засобів, інших товарів оборонного призначення.
- Протягом воєнного стану ПДВ у товарах, переданих іншим особам для потреб забезпечення оборони України, повністю враховуватиметься в складі податкового кредиту.
- Протягом воєнного стану суми ПДВ, сплачені у вартості придбаних товарів, послуг, включатимуться до податкового кредиту на підставі первинних документів у зв’язку з неможливістю реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (реєстрацію податкових накладних в ЄРПН потрібно буде здійснити протягом шести місяців після скасування воєнного стану).
- На період воєнного стану операції із ввезення і постачання на територію України бензинів, дизельного пального, скрапленого газу, а також нафти оподатковуватимуться ПДВ за ставкою 7 %. Одночасно акцизний податок для бензинів, дизельного пального і скрапленого газу скасовано.
- Будь-яким неприбутковим підприємствам та організаціям дозволено використовувати власні доходи для фінансування ЗСУ та підрозділів територіальної оборони.
- Тимчасово, з березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, в якому буде скасовано воєнний стан, звільнено від земельного податку та орендної плати земельні ділянки, на яких велися бойові дії, які тимчасово окуповані, а також засмічені вибухонебезпечними предметами (перелік таких територій визначатиме Кабінет Міністрів України).
- За 2022—2023 роки не нараховуватиметься та не сплачуватиметься мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки, на яких велися бойові дії, які тимчасово окуповані, а також засмічені вибухонебезпечними предметами.
- За 2022 рік скасовано екологічний податок за об’єктами, що розташовані на територіях, де велися бойові дії, або тимчасово окупованих територіях.
- На період воєнного стану використання суб’єктами господарювання банківських рахунків можливе без взяття їх на облік у податковому органі.
- Надання в цей період електронних сервісів податковою службою здійснюватиметься в робочі дні з 8 до 18 години.
- На період воєнного стану, а також протягом трьох місяців після його скасування дозволено реалізацію тютюнових виробів, маркованих відповідно до законодавства ЄС.
- Розширено часові рамки, в межах яких програмні РРО можуть працювати без підключення до інтернету. Санкції за порушення закону про РРО не будуть застосовуватися до завершення воєнного стану.
- Для фізичних осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність, платників єдиного податку та фермерів на період воєнного стану скасовано сплату ЄСВ за себе.
- Роботодавцям — платникам єдиного податку — фізичним особам другої та третьої груп, юридичним особам третьої групи надано право не сплачувати ЄСВ за найманих працівників, які мобілізовані на військову службу до ЗСУ (за умови, що такі роботодавці продовжують виплачувати їм заробітну плату).
- Запроваджено мораторій на проведення перевірок нарахування та сплати ЄСВ, а штрафні санкції з ЄСВ не застосовуватимуться.
- На період воєнного стану розширено повноваження Національного банку щодо встановлення особливостей функціонування банків та небанківських фінансових установ в умовах воєнного стану. НБУ зобов’язано перерахувати до державного бюджету частину прибутку в І кварталі 2022 року.
- Зупинено на період воєнного стану ряд вимог до комерційних банків, на підставі яких вони можуть бути визнані неплатоспроможними.
- Фізичним особам надано право вносити готівкові кошти на власні поточні рахунки в банках до 400 тис. грн без з’ясування банком джерел походження таких коштів у разі переказу таких коштів на спеціальні рахунки Нацбанку для підтримки ЗСУ (після припинення воєнного стану зняття цих коштів із поточного рахунку здійснюватиметься з проведенням усіх заходів фінансового моніторингу).
- На період воєнного стану фізичні особи звільняються від відповідальності за прострочення виконання зобов’язань за споживчими кредитами, в тому числі на придбання житла.
На жаль, не обійшлося і без норми, яка, навпаки, може негативно позначитися на діяльності суб’єктів господарювання і вже наразилася на шквал критики з боку експертів.
Йдеться про скасування мораторію на проведення фактичних перевірок суб’єктів підприємницької діяльності.
Утім, давайте сподіватися, що цю прикру помилку буде виправлено, і всі умови, необхідні для життя й роботи бізнесу в цей непростий час, буде створено.
Адже всередині країни більше немає різночитань і недомовленостей.
Усі чудово усвідомлюють: зараз ми маємо бути єдиними та сильними як ніколи.
Сьогодні — перед нелюдським обличчям ворога, а завтра — відбудовуючи Україну, яка нарешті стане по-справжньому вільною.
І це обов‘язково буде. Тримаймося!
Зауважте: прийняті законопроєкти передано на підпис Президенту України, зміни ще не набрали чинності. Після появи текстів закону(-ів) ми прокоментуємо внесені зміни докладніше.