Нарахування зарплати, якщо місяць відпрацьовано не повністю


◦ Робочий час
◦ Табель обліку робочого часу
◦ Оплата праці
◦ Система оплати праці
◦ Оплата праці в окремих випадках

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Лист

від 15.04.2019 р. № 553/0/206-19

Нарахування зарплати, якщо місяць відпрацьовано не повністю

Директоратом норм та стандартів гідної праці Міністерства розглянуто лист щодо виплати працівникові окладу (місячної тарифної ставки) у випадку, коли ним не відпрацьовано місячну норму праці, та повідомляє.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Чинним законодавством України, зокрема ст. 97 Кодексу законів про працю України, встановлено, що оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці.

У кожному конкретному випадку повинна застосовуватися саме та форма оплати праці, яка найбільше відповідатиме організаційно-технічним умовам виробництва і тим самим сприятиме поліпшенню результатів трудової діяльності.

При укладенні трудового договору з працівником обумовлюється, за якою формою (системою) буде здійснюватися оплата його праці. Зокрема, якщо встановлюється погодинна система оплати праці, то зазначається, яка норма праці встановлюється: годинна або місячна, відповідно до чого буде провадитись оплата — за відпрацьовану годину або за місяць.

При почасовій оплаті праці розмір заробітної плати працівників залежить від тарифної ставки (окладу) та кількості відпрацьованого часу, тобто передбачає визначення розміру основної заробітної плати на підставі кількості відпрацьованого робочого часу та кваліфікації працівника.

При почасовій формі оплати праці заробітна плата визначається або за годинною тарифною ставкою, або за кількістю відпрацьованих робочих днів та денними тарифними ставками, або за місячними посадовими окладами.

При цьому посадовий оклад — це, як правило, норма оплати праці за місяць керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців.

Якщо працівником виконано повну місячну норму праці, то йому мають нарахувати оклад, якщо працівником відпрацьовано неповний місяць чи не виконано норму праці, то оклад нараховується пропорційно виконаній нормі праці (часу).

Враховуючи вищезазначене та зміст листа, якщо працівником, якому встановлено посадовий оклад (місячну тарифну ставку), відпрацьовано не повну місячну норму праці, то заробітну плату необхідно розраховувати пропорційно відпрацьованому часу, а саме виходячи з відпрацьованих днів.

Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами, вони мають інформаційно-рекомендаційний характер.
 

Від редакції

Порушене питання цікавить багатьох, й інколи воно звучить на прямій телефонній лінії. Ми у своїх матеріалах у прикладах наводимо й такий варіант розрахунку. Але при цьому зазначали, що якщо працівником відпрацьовано не повну місячну норму праці, то заробітну плату варто розраховувати пропорційно відпрацьованому часу, а саме виходячи з відпрацьованих годин.

Розглянемо приклад, який ми навели на с. 7 цього номера, на прикладі лютого 2019 р. У лютому — 20 робочих днів, норма робочого часу — 160 год.

Припустимо, працівник працює з понеділка по четвер по 8 год. і 15 хв., а у п’ятницю — 7 год. Така робота є можливою, тому що у ст. 52 КЗпП зазначено, що за 5-денного робочого тижня тривалість щоденної роботи (зміни) визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності, які затверджує роботодавець за погодженням із профспілковою організацією (профспілковим представником) підприємства, установи, організації з додержанням установленої тривалості робочого тижня, який, нагадаємо, становить 40 годин (ст. 50 і 51 КЗпП).

Оклад працівника 10 000,00 грн. Він не вийшов на роботу в понеділок, коли тривалість роботи 8 год. 15 хв. Якщо дотримуватися рекомендацій Мінсоцполітики, його заробітна плата має становити:

10 000,00 ÷ 20 × 19 = 9500,00 грн.

Аналогічним буде результат й у випадку, якщо працівник не вийде на роботу у п’ятницю, коли тривалість роботи дорівнює 7 год.

Розглянемо ті ж умови, але розрахунок — у годинах.

Працівник не вийшов на роботу в понеділок, коли тривалість роботи — 8 год. 15 хв. Отже, ним буде відпрацьовано за місяць: 160 год. – 8 год. 15 хв. = 151 год. 45 хв.

Заробітна плата має становити:

10 000,00 ÷ 160 × 151 год. 45 хв. = 9484,38 грн.

Працівник не вийшов на роботу в п’ятницю, коли тривалість роботи — 7 год. Отже, ним буде відпрацьовано за місяць: 160 год. – 7 год. = 153 год. Заробітна плата має дорівнювати:

10 000,00 ÷ 160 × 153 год. = 9562,50 грн.

Так, різниця порівняно з Мінсоцполітики несуттєва (в одному випадку «–» 15,62 грн, у дру-гому «+» 62,50 грн), але вона є.

Чи не буде тут порушення мінімальних державних гарантій в оплаті праці? А якщо йтиметься про остаточний розрахунок у разі звільнення?

На нашу думку, якщо КЗпП встановлюється тривалість робочого тижня у годинах (а для шестиденного робочого тижня визначається тривалість і денної роботи в годинах), то розрахунки в таких випадках краще виконувати в годинах.

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП