18 травня 2024 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 р. № 3633-IX (далі — Закон № 3633).
Коротко про те, що змінилося
- Щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на такі категорії:
- допризовники — особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
- призовники — особи, які взяті на військовий облік;
- військовослужбовці — особи, які проходять військову службу;
- військовозобов’язані — особи, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
- резервісти — особи, які проходять службу у військовому резерві ЗСУ, інших військових формувань і призначені для їх комплектування в мирний час та особливий період.
- Строкова військова служба замінена базовою військовою службою. Для її проходження направляються придатні для цього за станом здоров’я громадяни України чоловічої статі (жіночої статі — добровільно), яким до дня відправлення на базову військову службу виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку.
- Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного чи резервіста.
- Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, крім зазначених в абзаці першому частини 11 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-XII, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їхнім бажанням.
- У період дії воєнного стану (також у період проведення мобілізації (крім цільової)) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред’являти їх за вимогою відповідних осіб (уповноваженого представника ТЦК та СП або поліцейського та ін.).
- Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або в запасі ЗСУ, у запасі СБУ, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов’язані:
- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим ВРУ, свої персональні дані через:
- ЦНАП,
або
- електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста,
або
- ТЦК та СП.
- У разі невиконання громадянином України вимоги ТЦК та СП про виконання обов’язку (обов’язків) військовозобов’язаним, резервістом до них судом застосовується тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
- З метою задоволення потреб Збройних сил України, інших військових формувань на особливий період транспортними засобами (у т. ч. водними) і технікою в центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, а також у громадян — власників транспортних засобів можуть вилучатися транспортні засоби. Не підлягає переданню єдиний транспортний засіб, що належить громадянину по праву власності.