Чи може бути директор уповноваженим із соціального страхування


◦ Трудовi вiдносини
◦ Трудові відносини з керівником
◦ Соціальне страхування

У штаті невеликого підприємства є лише директор та два водії-експедитори. Чи може бути директор уповноваженим із соціального страхування та приймати рішення про оплату собі листка непрацездатності?

На кожному підприємстві, що використовує найману працю, незалежно від форми власності та господарювання, для прийняття рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг має бути створено комісію із соціального страхування або обрано уповноваженого із соціального страхування. Із 27.07.2018 р. діє нове Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затверджене постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 р. № 13 (далі — Положення № 13)1.

Згідно з п. 1.4 Положення № 13 комісія із соціального страхування підприємства створюється при чисельності застрахованих осіб понад 15 працюючих, а якщо така чисельність є меншою, то обирається уповноважений із соціального страхування. При цьому заборони щодо обрання директора підприємства уповноваженим із соціального страхування не передбачено.

Відомі випадки, коли власник організації є одночасно й директором, не маючи при цьому інших найманих працівників. У такому разі слід керуватися частиною другою ст. 65 ГКУ, в якій зазначено, що власник може здійснювати свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи.

Власник підприємства здійснює свої повноваження у сфері управління підприємством та організації його діяльності, а саме до організації діяльності підприємства і належить виконання функцій уповноваженого із соціального страхування.

Отже, директор може бути обраним уповноваженим із соціального страхування підприємства.

На відміну від комісії із соціального страхування, яка за результатами розгляду звернення щодо призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг застрахованим особам складає протокол засідання, уповноважений із соціального страхування виносить рішення. Зразок протоколу засідання комісії із соціального страхування/рішення уповноваженого міститься в додатку до Положення № 13.

Відповідно до п. 2.2 Положення № 13 уповноважений із соціального страхування зобов’язаний, зокрема:

• приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг;

• приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення його виплати (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Зважаючи на зазначене, якщо директор підприємства є одночасно й уповноваженим із соціального страхування, він має право приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг або про відмову в такому призначенні, у т. ч. щодо себе особисто.

На ваші запитання відповідала Ірина КРАСОВСЬКА,

консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку

 

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН