Чи виплачуються добові, якщо відрядження триває один день


◦ Трудовi вiдносини
◦ Відрядження
◦ Оплата праці
◦ Середній заробіток
◦ Оплата відрядження
05.12.2023
Водія направлено у відрядження в межах одного робочого дня. Чи виплачуються добові в такому випадку?

Пунктом 1 Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 р. № 59, визначено, що службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи (за наявності документів, що підтверджують зв'язок службового відрядження з основною діяльністю підприємства). У цьому випадку ключовою є фраза «до іншого населеного пункту».

Отже, якщо є потреба виконати посадові обов’язки поза межами населеного пункту, у якому працює працівник, останнього направляють саме у відрядження, якщо за трудовим договором його робота не носить роз’їзного характеру.

У разі направлення працівника у службове відрядження обов’язково має бути визначена мета — для чого, для виконання яких функцій його направлено (наприклад, «у зв’язку з виробничою потребою», «для доставки торговельного обладнання» тощо), яку вказують у розпорядчому документі. Крім того, зазначають населений пункт, у який відряджають працівника, і тривалість відрядження.

Після видання розпорядчого документа та ознайомлення з ним працівника бухгалтер нараховує та виплачує добові незалежно від кількості днів перебування у відрядженні, а також зберігає за ним середній заробіток за час перебування у відрядженні.

Добові на відрядження — це кошти, які компенсують працівнику витрати за дні, проведені у відрядженні, і не потребують спеціального документального підтвердження. Тож це виплати, призначені для покриття витрат на харчування та інші особисті потреби працівника, який перебуває у відрядженні.

У разі невиплати підприємством працівнику добових порушуються норми ст. 121 КЗпП України.

Таке порушення в разі перевірки підприємства Держпрац кваліфікується як «інші порушення», а отже, фінансові санкції, які в такому разі накладаються на роботодавця, стягуються у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Крім того, інспектор Держпраці має право накласти адмінштраф як на роботодавця, так і на бухгалтера за вчинене порушення, відповідальність за яке передбачена частиною першою ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. № 8073-X (накладення штрафу на посадових осіб у розмірі від 30 до 100 нмдг).


ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП