Ліквідація підприємства та його працівники, які перебувають на військовій службі за контрактом у зоні АТО

У зв’язку з ліквідацією підприємства всіх працівників переводять на інше новостворене підприємство згідно з пунктом 5 статті 36 КЗпП, але є один працівник, який перебуває на військовій службі за контрактом у зоні АТО. Як бути з ним?

Ліквідація — це така форма припинення юридичної особи, за якої припиняються всі її права та обов’язки, а чисельність працівників скорочується на 100 %. Останнім часом набула поширення практика ліквідації підприємств, установ, організацій (одночасно з припиненням їх діяльності) шляхом створення нових юридичних осіб. Згідно з пунктом 19 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 6 листопада 1992 р. № 9 у цьому не вбачається порушень закону і визнається право підприємства, створеного на базі ліквідованого, приймати на роботу осіб ліквідованого підприємства на загальних підставах або шляхом переведення.

Щодо осіб, які перебувають на військовій службі, то згідно зі статтею 119 КЗпП підприємство зобов’язане зберігати місце роботи, посаду та середній заробіток за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.

Хоча ці особи не захищені статтею 184 КЗпП, проте, на думку автора, звільнити їх за ініціативою роботодавця не можна. Тому якщо між новоствореним підприємством та підприємством, яке ліквідується, існує домовленість про працевлаштування всіх працівників шляхом переведення згідно з пунктом 5 статті 36 КЗпП, то роботодавець ліквідованого підприємства може зв’язатися з працівником, який перебуває на військовій службі, та запропонувати йому таке переведення шляхом звільнення.

Якщо працівник погоджується на такі дії, новостворене підприємство надсилає лист до підприємства, що ліквідується, з пропозицією надати згоду на звільнення працівника в порядку переведення. У разі погодження листа та на підставі заяви працівника (яку він може передати поштовим зв’язком), останній звільняється за пунктом 5 статті 36 КЗпП. Працевлаштування відбувається також за заявою працівника, як і оформлення увільнення від роботи на час проходження військової служби. Підставою для видачі наказу про увільнення від роботи може слугувати документ, який підтверджує проходження військової служби.

Щодо збереження за таким працівником середнього заробітку на новому підприємстві, то бухгалтерії потрібно керуватися абзацом третім пункту 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 8 лютого 1995 р. № 100, в якому визначено, що розрахунки з працівником проводяться виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу. 
 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН