Оподаткування подарункових сертифікатів

Працівникам підприємства надані подарункові сертифікати на суму 500,00 грн та 1000,00 грн. Як правильно їх оподаткувати?

Якщо роботодавець надає подарункові сертифікати визначеному (ідентифікованому) колу працівників, то їх вартість включається до загального місячного оподатковуваного доходу працівників, які їх отримали. При цьому нормами ПКУ встановлено таке.

Відповідно до пп. 164.2 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються:
• дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна в межах, що оподатковується згідно з розділом ІV «Податок на доходи фізичних осіб» ПКУ (пп. 164.2.10 ПКУ);
• дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді, зокрема:
вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених цим Кодексом для оподаткування прибутку підприємств (пп. «б» пп. 164.2.17);
вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у пп. 165.1.53 ПКУ (пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ). 

При цьому відповідно до вимог пп. 165.1.39 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків не включається вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 25 % однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі. У 2017 р. ця вартість становила 800,00 грн (3200,00 × 0,25).

У той же час відповідно до п. 174.6 ст. 174 ПКУ об’єкти дарування, зазначені в п. 174.1 цієї статті (серед іншого й об’єкт рухомого майна), подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими цим розділом для оподаткування спадщини. А доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юридичною особою або фізичною особою — підприємцем, оподатковуються на загальних підставах, передбачених цим розділом для оподаткування додаткового блага. 

Спеціальних роз’яснень щодо застосування норм п. 174.6 ПКУ податковий орган не оприлюднював, тому й надалі вважатимемо, що у випадку, що розглядається, вартість сертифікатів у розмірі 500,00 грн не оподатковується. А вартість сертифікатів у розмірі 1000,00 грн оподатковуватиметься так: 
• 800,00 грн — не оподатковується;
• різниця у 200,00 грн оподатковується ПДФО за ставкою 18 % з урахуванням «натурального» коефіцієнта (1,219512) та ВЗ за ставкою 1,5 %. 

Податківці вважають, що вартість подарунків, безоплатно переданих працівникам, є базою нарахування ЄСВ у разі перебування їх у трудових відносинах з дарувальником (підкатегорія 301.03 ЗІР). Додамо, що відповідно до пп. 2.3.2 Інструкції зі статистики зарплати одноразові заохочення, не пов’язані з конкретними результатами праці (наприк­лад, до ювілейних та пам’ятних дат, як у грошовій, так і в натуральній формі) належать до фонду оплати праці. Як відомо, відповідно до ст. 7 Закону про ЄСВ об’єктом оподаткування ЄСВ є витрати на оплату праці, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

ЗАПИТАННЯ – ВІДПОВІДІ:
найцікавіше з прямої лінії та вебінарів

 9 найважливiших тем
70 сторiнок
85 вiдповiдей

Безкоштовний спецвипуск

Доступний в електронному вигляді усім зареєстрованим користувачам