Заробітна плата
електронна версія

Оподаткування витрат на ремонт орендованого автомобіля в разі його повернення власнику

 

За договором оренди автомобіля в одного з працівників підприємства витрати на техобслуговування та ремонт автомобіля покладаються на орендатора (підприємство). Нещодавно підприємство оплатило вартість чергового ремонту, а працівник вирішив розірвати договір оренди у зв’язку з тим, що планує продати цей автомобіль та купити новий. Чи виникатиме в орендодавця-працівника оподатковуваний дохід у разі повернення йому автомобіля?

На нашу думку, в наведеній ситуації оподатковуваний дохід у орендодавця-працівника не повинен виникати. Пояснимо чому. У запитанні вказано, що за договором оренди витрати на техобслуговування та ремонт автомобіля покладалися на орендатора (підприємство), що, своєю чергою, відповідає вимогам ЦКУ. Згідно з цим документом:

• наймач (орендар) зобов’язаний підтримувати транспортний засіб у належному технічному стані (частина перша ст. 801 ЦКУ);

• витрати, пов’язані з використанням транспортного засобу, в т. ч. зі сплатою податків та інших платежів, несе наймач/орендар (частина друга ст. 801 ЦКУ);

• поточний ремонт речі, переданої в найм (оренду), провадиться наймачем (орендарем) за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом (частина перша ст. 776 ЦКУ).

Отже, і згідно з договором, і згідно з нормами ЦКУ обов’язок здійснення витрат на техобслуговування і ремонт автомобіля в період оренди покладається саме на орендаря. Якщо він вчасно не пройде техобслуговування або не виконає необхідного ремонту автомобіля, це призведе до того, що він просто не зможе ним користуватися. Тож зазначені витрати орендар, по суті, здійснює для себе.

Це дає підстави вважати, що в разі повернення автомобіля з оренди в орендодавця не може виникати дохід у вигляді суми витрат на ремонт автомобіля, виконаний у період, коли він ним не користувався, адже і за законом, і за договором він не зобов’язаний був нести ці витрати.

Іноді сторони прописують у договорі оренди, що орендар має право проводити поліпшення автомобіля, вартість якого (за наявності підтвердних документів) орендодавець потім відшкодовує орендарю під час повернення автомобіля. Це логічно, оскільки в результаті поліпшення автомобіль стає якісно кращим, зростає в ціні і в майбутньому може принести своєму власнику економічну вигоду, тому він і повинен оплатити такі інвестиції в автомобіль.

Якщо в наведеній ситуації вказані положення прописані в договорі оренди, то під час повернення автомобіля орендодавцю він має сплатити підприємству кошти за проведені поліпшення. У разі відмови з боку орендодавця проводити компенсацію вартість поліпшень можна розглядати як дохід у вигляді безоплатно отриманих товарів/послуг (пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ) і, відповідно, оподатковувати із застосуванням «натурального» коефіцієнта.

 Ірина КРАСОВСЬКА,

консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН