Чи звільняти мобілізованого працівника після закінчення строкового договору?


◦ Воєнний стан
◦ Трудовi вiдносини
◦ Прийняття на роботу
◦ Строковий трудовий договір
◦ Оплата праці
◦ Середній заробіток
11 квітня 2022 р.
Мобілізовано працівника котельні (кочегара), який працював за строковим трудовим договором. Чи потрібно його звільняти після закінчення строку договору?

Головне управління Держпраці в Івано-Франківській області роз'яснює, що працівникам, яких мобілізовано на військову службу, гарантується збереження місця роботи (посади) та компенсація середнього заробітку за місцем роботи на особливий період, але не більше року (ч. 3 ст. 119 КЗпП). Проте виникає запитання щодо мобілізованого працівника, який працює за строковим трудовим договором, дія якого припиняється в той час, коли він ще перебуває на військовій службі.

Якщо це кочегар (опалювач) котельні, то після закінчення опалювального сезону підставою для припинення трудового договору є закінчення його строку (п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП). Тобто сезонний працівник, укладаючи строковий трудовий договір, надає добровільну згоду на його припинення у визначений сторонами трудового договору термін.

У мирний час в установи не виникло б жодних запитань. Працівника просто звільнили б в останній день опалювального сезону на підставі п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП (закінчення строку дії договору).

Але в даному випадку маємо справу з мобілізованим працівником, якому держава надає певні гарантії. А саме в ч. 3 ст. 119 КЗпП йдеться про те, що мобілізованому працівнику гарантується збереження місця роботи, посади і середнього заробітку в установі незалежно від підпорядкування та форми власності, де він працював на час призову.

Отже, гарантії, які передбачені ст. 119 КЗпП, за сферою дії поширюються на всіх без винятку працівників незалежно від того, працюють вони за строковим чи безстроковим трудовим договором. Виняток зроблено лише стосовно осіб, які обіймали виборні посади в органах місцевого самоврядування та строк повноважень яких закінчився (ч. 6 ст. 119 КЗпП).

Однак настане 15 квітня (чи інша дата), і після цієї дати строковий договір з працівником мав би припинитися. Але ж працівник мобілізований і для нього діють гарантії ч. 3 ст. 119 КЗпП. Тому постає питання: чи потрібно звільняти мобілізованого працівника?

  • Звільнити працівника тільки після закінчення проходження військової служби (дня фактичної демобілізації). Тобто за мобілізованим оператором котельні (кочегаром) навіть після закінчення опалювального сезону має зберігатися його місце роботи і виплачуватися середній заробіток. Припинити дію трудового договору з цим працівником на підставі п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП у зв’язку із закінченням строку трудового договору можна тільки після закінчення проходження військової служби.

У такому разі за працівником зберігається середній заробіток, який розраховуємо відповідно до Порядку № 100. У день фактичної демобілізації працівника потрібно звільнити. Для цього керівник установи видає відповідний наказ.

  • Звільняємо працівника одразу. Оскільки з оператором укладено строковий трудовий договір, який передбачає закінчення його дії в обумовлений сторонами термін, це означає, що він дав добровільну згоду на припинення трудових відносин з установою у визначений сторонами термін. У зв’язку з цим звільнення працівника на підставі п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП не є звільненням за ініціативою роботодавця. Тобто після закінчення визначеного терміну роботодавець має право звільнити такого працівника.

Але така думка не є беззаперечною, так як передбачені ст. 119 КЗпП гарантії за своєю сферою дії поширюються на всіх без винятку працівників незалежно від того, працюють вони за строковим чи безстроковим трудовим договором.

Тому працівника не треба звільняти після закінчення строкового трудового договору. І не треба боятися, що в такому разі строковий трудовий договір переросте в безстроковий — просто фактично строк такого договору продовжується на період служби працівника. І щойно його буде демобілізовано — звільняти.


Нагадаємо, що на сайті Головного управління Держпраці у Львівській області можна знайти і таке роз'яснення.

Міністерством соціальної політики України у листі від 05.12.2014 р. № 520/06/186-14  «Щодо закінчення терміну трудового договору, укладеного з працівником, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації» зазначено, що роботодавець має право на звільнення мобілізованого працівника, з яким укладено строковий трудовий договір, у зв’язку із закінченням строку трудового договору.

Відповідно до частини третьої ст. 119 КЗпП за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності.

Припинення трудового договору за п. 2 ст. 36 КЗпП (у зв’язку із закінченням строку трудового договору) не є звільненням з ініціативи роботодавця, а отже, звільнення за цією підставою працівника, якого призвано на військову службу під час мобілізації, є цілком правомірним.

Якщо працівника не буде звільнено в останній день строку трудового договору і жодна зі сторін не вимагатиме його припинення, дія цього договору вважається продовженою на невизначений строк (частина перша ст. 39-1 КЗпП).


Джерело: Головне управління Держпраці в Івано-Франківській області


Читате також:

Чи звільняти мобілізованого працівника після закінчення строкового договору?
Думка експертів KadrEX

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН
ДЕМО ДОСТУП