Працівниця, яка виховує дитину до 14 років, і робота в нічну зміну


Працівниця, яка виховує дитину до 14 років, виявила бажання працювати в нічну зміну. Чи має право підприємство залучати її до такої роботи?

Дитиною до 14 років є особа з дня народження до досягнення вказаного віку. Якщо вік дитини менше трьох років, у жодному разі не можна залучати таку працівницю до роботи в нічний час, навіть за її згоди (ст. 176 КЗпП). 
Якщо дитині вже виповнилося три роки, але вона ще не досягла 14 років, законодавство про працю обмежує залучення до роботи матерів таких дітей, але лише стосовно надурочних робіт (ст. 177 КЗпП). Обмеження праці жінок на роботах у нічний час врегульоване статтею 175 КЗпП, проте в ній не йдеться про наявність чи відсутність у них дітей. Тож для вирішення ситуації, наведеної в запитанні, доцільно керуватися саме цією статтею.
Тож відповідно до статті 175 КЗпП залучення жінок до робіт у нічний час не допускається. Але одночасно в цій статті сформульовані дві умови, за яких працю в нічний час, як виняток, можна використовувати, а саме:
— у тих галузях народного господарства, де це викликається особливою необхідністю; 
— застосування праці жінок у нічний час як тимчасового заходу. Оскільки конкретних ознак тимчасового характеру не вказано, на практиці цей критерій використати дуже важко.
Окрім цього, другим абзацом статті 175 КЗпП визначено, що перелік галузей народного господарства, де допускається застосування праці жінок у нічний час, із зазначенням максимальних термінів такого застосування, затверджується КМУ. Але минуло вже понад 20 років з часу внесення до статті 175 КЗпП згаданої норми, а затвердженого переліку досі немає. 
З огляду на зазначене можна дійти висновку, що за наявності згоди сторін застосування праці жінок у нічний час допускається. А от без згоди жінки роботодавець не має права, навіть у порядку, передбаченому частиною третьою статті 32 КЗпП, залучати її до роботи в нічний час.
Отже, зважаючи на вищевказане, жінок, у яких є діти старше трьох років, залучати до роботи в нічний час можна лише за їх згодою. 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН