Причина виплати матеріальної допомоги


Колдоговором передбачена виплата матеріальної допомоги за сімейними обставинами. Чи слід працівникам їх конкретизувати у заявах про надання такої матдопомоги?

Згідно з Інструкцією зі статистики зарплати види матеріальної допомоги, яку може надавати підприємство працівникам, розрізняються залежно від джерел її фінансування. До них належать:
• матеріальна допомога, що має систематичний характер і надається всім або більшості працівників згідно з умовами колективного договору (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом), що включається у фонд оплати праці (пп. 2.3.3 Інструкції);
• матеріальна допомога разового характеру, що надається окремим працівникам у зв’язку з родинними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, що до фонду оплати праці не включається (пп. 3.31 Інструкції).

Але матеріальна або благодійна допомога може виплачуватися й особам, які не є працівниками підприємства (наприклад, колишнім працівникам, які вийшли на пенсію, або членам їхніх сімей, дітям померлих працівників). Ці суми також не належать до фонду оплати праці (пп. 3.32 Інструкції зі статистики зарплати).

Порядок надання всіх видів матеріальної допомоги, а також джерела її виплати встановлюються в колективному договорі. Конкретні розміри допомоги з урахуванням фінансових можливостей підприємства визначає керівник у наказі, виданому на підставі заяви працівника.

Оскільки разова матеріальна допомога надається за певних підстав, що чітко та через кому перелічені в Інструкції зі статистики зарплати, у заяві працівник має зазначити підставу для її надання. Тобто формулювання: «Прошу надати матеріальну допомогу на оплату лікування», «…оздоровлення дітей» чи «…на поховання матері/батька» є більш ніж прийнятним, що не скажеш про надання матеріальної допомоги у зв’язку із сімейними обставинами. 

Зрозуміло, що сімейними обставинами, що призвели до необхідності звернення за такою допомогою, можуть бути будь-які обставини сімейного характеру. Перелік цих причин Інструкцією зі статистики зарплати не встановлено, оскільки їх важливість залежить від конкретних обставин, які можуть скластися в житті того чи іншого працівника. Конкретизація сімейних обставин не є обов’язковою умовою, адже, на думку автора, вони мають приватний характер, і працівник може не бажати їх розголошувати.

Тому рішення про надання працівникові з тієї чи іншої причини родинного характеру зазначеної матеріальної допомоги варто передбачити в локальному документі підприємства (колективному договорі, положенні про працю тощо). Разом з тим слід наголосити, що на оподаткування цієї допомоги конкретизація сімейних обставин не впливатиме.
 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН
ДЕМО ДОСТУП