Строк використання касової книги

Пряма лінія

 

Під час перевірки на підприємстві інспектор вказала в акті про те, що воно використовує касову книгу третій рік поспіль, а це є порушенням. Чи правий інспектор? Чи справді необхідно щороку заводити нову касову книгу, навіть якщо у попередній зафіксовано буквально 2–3 касові операції за рік? Яким документом це передбачено?


Порядок ведення касових операцій визначено в Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженому постановою НБУ від 29.12.2017 р. № 148 (далі — Положення № 148).

Щодо ведення касової книги, то в Положенні № 148:

 у пп. 9 п. 3 — наведено визначення терміна «касова книга» — це документ установленої форми, який застосовується для первинного обліку готівки в касі;

 розділі IV — встановлено порядок ведення касової книги;

 у додатку 5 до нього — затверджено форму касової книги (№ КО-4).

Відзначимо, що в тексті Положення № 148, зокрема в розділі IV, немає жодної вказівки про те, що підприємство кожного року має заводити нову касову книгу. У той же час на титульному аркуші касової книги передбачено реквізит «на 20__ рік», тому можна дійти висновку про необхідність щороку заводити нову касову книгу, хоча прямої норми про це Положення № 148 не містить. Швидше за все, наявністю саме цього реквізиту й ке-рувався податковий інспектор під час скла-дання акта перевірки.

З іншого боку, вказуючи платнику подат-ку на порушення, інспектор має конкрети-зувати свої зауваження або виявлені помилки й зазначити, які саме законодавчі норми не дотримано платником податку. Якщо він не зробить цього, підприємство має право написати свої зауваження до акта перевірки та вимагати навести конкретні норми, які, на думку контролюючого органу, воно порушило.

Нагадаємо, що якщо на дату закриття в касовій книзі залишилися незаповнені сторінки (порожні), на них проставляються прочерки або на наступній сторінці після останнього запису ставиться дата закінчення книги й засвідчується підписами керівника та головного бухгалтера підприємства.

Закінчену касову книгу (як на паперових, так і на електронних носіях) слід зберігати протягом не менш як трьох років з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються документи, які містять інформацію про фінансові операції (ст. 352 п. 4.2 глави 4 розділу І Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 р. № 578/5).

 

На ваші запитання відповідала Ірина КРАСОВСЬКА,

консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

ЗАПИТАННЯ – ВІДПОВІДІ:
найцікавіше з прямої лінії та вебінарів

 9 найважливiших тем
70 сторiнок
85 вiдповiдей

Безкоштовний спецвипуск

Доступний в електронному вигляді усім зареєстрованим користувачам