Відмова працівника від вакцинації, передбаченої наказом керівника підприємства


◦ Карантин
Керівник торговельного центру видав наказ про обов’язкову для всіх працівників вакцинацію проти COVID-19, але деякі з них відмовляються щеплюватися.
Як бути з такими працівниками?

На сьогодні в законодавстві є тільки один документ, пов’язаний із питанням обов’язкової вакцинації працівників, — це наказ Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» від 04.10.2021 р. № 2153 (далі — Перелік № 2153).

Згідно з цим Переліком обов’язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19 на період дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню цієї хвороби, підлягають працівники:

  • центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;
  • місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;
  • закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.     

Як виняток, не вакцинуватися можна лише тим працівникам вказаних закладів, які мають абсолютні медичні протипоказання до проведення профілактичних щеплень.

Оскільки в Переліку № 2153 не вказані торговельні заклади, це означає, що на сьогодні їх працівники не зобов’язані вакцинуватися проти COVID-19. 

Підставою для видання керівником підприємства наказу має бути якийсь внутрішній документ, який, своєю чергою, не може суперечити законодавчим нормам. У запитанні про це не вказано, але, на думку автора, положення про обов’язок працівників робити щеплення, не передбачені для них законодавством, не можуть бути включені ані до колективного договору, ані до правил внутрішнього трудового розпорядку.

Відмову від вакцинації не можна вважати порушенням трудової дисципліни, за яку до працівника може бути застосовано один з таких заходів стягнення, як догана або звільнення. Порушення трудової дисципліни — це невиконання чи неналежне виконання працівником покладених на нього трудових обов’язків, а вакцинація до них не належить.

Тому, на думку автора, якщо для працівників підприємства обов’язкова вакцинація не передбачена законодавством, то керівник не має права вимагати від них це зробити за його наказом, а тим більше застосовувати якісь заходи за відмову від щеплення.   

 


«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН
ДЕМО ДОСТУП