Відповідальність за заниження суми ПДФО під час виплати авансу


◦ Оплата праці
◦ Облік і оподаткування
◦ ПДФО та ВЗ
◦ Оплата праці в бухгалтерському обліку

 

У зв’язку з недостатньою сумою коштів на рахунку підприємства під час виплати авансу працівникам до бюджету було перераховано меншу суму ПДФО. Які наслідки таких дій для підприємства?

 

Чинне законодавство про працю передбачає обов’язкову виплату зар­плати працівникам двічі на місяць. Календарний місяць умовно поділяється на дві половини, і перші 15 календарних днів (з 1 по 15 число) вважаються першою половиною місяця. Зарплату за першу половину місяця називають авансом, оскільки вона виплачується до закінчення звітного місяця в період з 16 по 22 число.

Частиною третьою ст. 115 КЗпП та частиною третьою ст. 24 Закону про оплату праці визначено мінімальний граничний розмір авансу — не менше оплати за фактично відпрацьований час із розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. Конкретний розмір авансу встановлюється в колективному договорі або іншому внут­рішньому документі підприємства, погодженому з профспілковою організацією, а за її відсутності — з представником трудового колективу.

Під час виплати авансу підприємство має сплатити до бюджету ПДФО, ВЗ та ЄСВ. Згідно з пп. 168.1.2 ПКУ банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування ПДФО до бюджету. Це також стосується ВЗ та ЄСВ. Але банки не перевіряють правильність сум до сплати, тому відповідальність за перерахування податків і зборів у неповному обсязі покладається на платника.

Якщо під час перевірки буде виявлено, що податковий агент під час виплати доходу (авансу) не нарахував або не сплатив (не перерахував) ПДФО в повному обсязі, то відповідно до п. 127.1 ПКУ це загрожує йому накладенням штрафу в розмірі 25 % суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Також на суму грошового зобов’язання з ПДФО, нарахованого податківцями за весь період заниження суми ПДФО, доведеться сплатити пеню (пп. 129.1.1 ПКУ).

На ваші запитання відповідала Ірина КРАСОВСЬКА,

консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН