Консультант Кадровика
електронна версія

Відпустка по вагітності та пологах та по догляду за дитиною віком до трьох років і стаж


◦ Час відпочинку
◦ Відпустки
◦ Соціальні відпустки
◦ Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами або у зв'язку з усиновленням
◦ Соціальне страхування
◦ Страховий стаж


Чи враховується час відпусток по вагітності та пологах і по догляду за дитиною віком до трьох років до стажу, який дає право на щорічну відпустку?


Час відпустки по вагітності та пологах зараховується, а по догляду за дитиною віком до трьох років — ні.

Перелік періодів, які входять до стажу, що дає право на щорічну відпустку, наведено у ст. 82 Кодексу законів про працю України та ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504). До нього, зокрема, належить «час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому надавалося матеріальне забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням». До цього періоду також належить час, на який видано листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, а отже, цей проміжок входить до стажу, що дає право на щорічну відпустку.

Натомість відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону № 504 період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічні основну та додаткову відпустки. Окрім цього, період згаданої відпустки також не зараховується до стажу роботи, що дає право на соціальну відпустку, адже в цей час жінка фактично не працювала. Водночас, за бажанням жінки або осіб, вказаних у ч. 3 ст. 18 Закону № 504, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною віком до трьох років вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома (ч. 4 ст. 18 Закону № 504). За таких умов час роботи на умовах неповного робочого часу зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Однак може виникнути ситуація, коли жінка в період вагітності перебуває у відпустці для догляду за першою дитиною до досягнення нею трирічного віку. Якщо цю відпустку не перервати, період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами не входитиме до стажу, що дає право на щорічну відпустку. Тому задля того, щоб період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами під час відпустки для догляду за першою дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховувався до стажу для надання щорічної відпустки, відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами слід оформляти наказом, а попередню — переривати. У такому разі цей час зараховуватиметься до згаданого стажу. Після завершення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами працівниці можна знову надати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

 

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН