Використання додаткової відпустки на дітей за декілька років


◦ Час відпочинку
◦ Відпустки
◦ Соціальні відпустки
◦ Пільги працівникам
◦ Оплата праці
◦ Середній заробіток

Працівниця, яка має двох дітей віком 8 і 5 років, у квітні 2017 р. вийшла на роботу з відпустки для догляду за молодшою дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона жодного разу не брала додаткової відпустки на дітей і нещодавно подала заяву про звільнення, в якій попросила звільнити її після використання цієї відпустки за всі роки із розрахунку 10 календарних днів за кожний рік. Чи можна задовольнити таке прохання працівниці та скільки днів відпустки їй належить?

Насамперед відзначимо, що законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку працівникам, які мають дітей. Тому якщо працівниця з якихось причин не скористалася своїм правом і не використала цієї відпустки за кілька попередніх років, вона має право взяти її перед звільненням. Але важливо правильно розрахувати, скільки днів відпустки їй належить.

Згідно зі ст. 19 Закону про відпустки додаткова відпустка працівникам, які мають дітей, надається:

• зокрема, жінці, яка працює та має двох або більше дітей віком до 15 років;

• щорічно;

• тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів, встановлених ст. 73 КЗпП.

Зважаючи на зміст запитання та на вік молодшої дитини, працівниця отримала право на зазначену додаткову відпустку як мати двох дітей 5 років тому. Але щоб скористатися цим правом, жінка повинна не лише мати двох або більше дітей віком до 15 років, а ще й працювати. Тобто не лише перебувати з підприємством у трудових відносинах, а фактично виконувати свої трудові обов’язки. При цьому право на додаткову відпустку на дітей повної тривалості виникає, якщо працівниця відпрацює хоча б один день у відповідному календарному році.

Під час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінка не зобов’язана, але може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома (частина четверта ст. 18 Закону про відпустки). І залежно від того, працюватиме жінка чи ні, вона, відповідно, матиме або не матиме права на додаткову відпустку на дітей.

Так, якщо жінка під час відпустки для догляду за дитиною працювала (якийсь час чи протягом всієї відпустки), то за той рік (роки), у якому (яких) вона працювала, їй належить додаткова відпустка на дітей тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (за кожний рік).

У той же час за роки, в яких працівниця повністю перебувала у відпустці у для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та не працювала, вона не має права на зазначену відпустку: воно настає в неї після фактичного виходу на роботу.

У запитанні не вказано, працювала чи ні жінка під час відпустки для догляду за дитиною, тому не можна надати точну відповідь щодо кількості належних їй днів додаткової відпустки на дітей за цей період, але, зважаючи на викладене вище, кадрова та бухгалтерська служби підприємства зможуть порахувати це самостійно.

Також додамо, що після виходу на роботу у квітні 2017 р. у працівниці є право на зазначену відпустку тривалістю 30 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів щонайменше за три роки (2017–2019 рр.).

 

 

На ваші запитання відповідала Ірина КРАСОВСЬКА,

консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН