Встановлення та скасування надбавки за інтенсивність праці

Пряма лінія

 

Бюджетна установа встановила у 2018 р. прибиральниці надбавку за інтенсивність праці в розмірі 100 % окладу для того, щоб її заробітна плата була не менше мінімальної (оклад становив 1921,00 грн). Надбавка виплачувалася також і протягом січня – лютого 2019 р., оскільки ще не було затверджено нового штатного розпису. У березні 2019 р. організація вищого рівня надіслала новий штатний розпис, згідно з яким оклад прибиральниці становить 4188,00 грн, а сам штатний розпис має застосовуватися з 01.01.2019 р. Як тепер бути з надбавкою в розмірі 100 % окладу?

 

Статтею 31 Закону про оплату праці встановлено, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

Таким чином, для того щоб зарплата прибиральниці була не менше мінімальної зарплати, установі необов’язково було встановлювати їй надбавку в розмірі 100 % окладу, достатньо було щомісяця робити доплату до рівня мінімальної зарплати — це пряма вимога закону.

Скасувати надбавку тепер можна двома способами. Насамперед варто ще раз переглянути зміст наказу про встановлення надбавки. Якщо її встановлено з умовою, наприк­лад, «щоб зарплата не була нижче мінімальної», то виплата набавки припиняється, щойно нарахована зарплата досягне рівня мінімальної.

Якщо жодних умов не було передбачено, то скасувати надбавку можна, попередивши працівника про зміну істотних умов праці згідно зі ст. 32 та 103 КЗпП. Зокрема, ст. 32 КЗпП встановлено, що про зміну істотних умов праці — систем та розмірів оплати праці — працівник повинен бути повідом­лений не пізніше ніж за два місяці. Таку ж вимогу містить ст. 103 КЗпП: про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення роботодавець повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.

 

На ваші запитання відповідав Дмитро КУЧЕРАК,

головний редактор журналу «Заробітна плата»

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН