Запровадження наставництва на підприємстві


До госпрозрахункового підприємства на робітничі посади слюсаря, фрезерувальника та електрогазозварювальника прийнято трьох молодих осіб відразу після закінчення коледжу. З метою їх професійної адаптації керівництво підприємства вирішило удосконалювати їх практичні навички за вказаними спеціальностями безпосередньо на робочих місцях шляхом залучення наставників. В якій формі та на який термін підприємству потрібно запроваджувати наставництво? Чи потрібно встановлювати наставникам відповідні доплати та надбавки?

Міністерством соціальної політики України розроблено Методичні рекомендації щодо запровадження наставництва, затверджені наказом від 11.10.2017 р. № 1611 (далі — Методрекомендації № 1611), відповідно до яких наставництво передбачає навчання безпосередньо на робочому місці шляхом передання досвідчени­ми працівниками набутого досвіду та знань особі, яка потребує професійного навчання, та формування необхідних навичок.

Відповідно до п. 2.11 Методрекомендацій № 1611 на підприємстві рекомендується застосовувати такі форми наставництва: 
• індивідуальне — за наставником закріплюється один працівник;
• групове — наставник керує групою працівників;
• колективно-індивідуальне — трудовий колектив здійснює наставництво над одним працівником;
• колективно-групове — трудовий колектив здійснює наставництво над групою працівників.

Залежно від рівня професійної підготовки працівника та його індивідуальних здібностей наставництво рекомендується встановлювати на строк до шести місяців (п. 2.13 Методрекомендацій № 1611). Проте, за необхідності, термін наставництва може бути продовжено або скорочено на підставі наказу або розпорядження керівника підприємства (п. 2.8 Методрекомендацій № 1611). 

При цьому звертаємо увагу, що навчання з наставником може проводитись під час випробувального терміну та тривати після його закінчення. 

Відповідно до п. 6.1 Методрекомендацій № 1611 за виконання обов’язків з наставниц­тва на підприємстві можуть встановлюватися такі види матеріального стимулювання та заохочення, зокрема:
• преміювання за якісну підготовку працівника;
• преміювання за дострокове завершення терміну наставництва;
• надання одноразової винагороди;
• надання щорічної відпустки в зручний для наставника час;
• вирішення питання щодо подальшого кар’єрного просування наставника;
• надання почесного звання «Кращий наставник підприємства». 

Як правило, всі види матеріального стимулювання та заохочувальні заходи для наставників повинні бути передбачені в колективному договорі підприємства (ст. 7 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 р. № 3356-ХІІ) або в розробленому положенні про організацію наставництва на підприємстві. 

Враховуючи те, що колективний договір може передбачати не лише встановлення форм, систем, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій тощо), а й додаткові, порівняно з чинним законодавством, пільги та гарантії, підприємство може самостійно обрати й установити будь-яку форму наставництва та будь-які види й розміри матеріального стимулювання та заохочення наставників.
 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН