Зміна розміру аліментів за рішенням держвиконавця


◦ Оплата праці
◦ Нарахування та утримання
◦ Аліменти

 

У лютому 2018 р. працівнику суд призначив сплату аліментів у фіксованій сумі в розмірі 900 грн. Підприємство утримувало їх в цьому розмірі й індексувало згідно з вимогами законодавства. У січні 2019 р. держвиконавцю подано звіт за грудень 2018 р., за результатами розгляду якого було зроблено зауваження, що з працівника слід утримувати аліменти в розмірі не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Свою вимогу держвиконавець аргументував змінами в законодавстві. Як правильно утримувати аліменти?

 

У ст. 182 Сімейного кодексу України (далі — СКУ) зазначено, що мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Статтею 184 СКУ встановлено, що суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким вона проживає, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Як бачимо, законом (СКУ) дійсно встановлено, що мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Але в разі призначення аліментів судом у фіксованій сумі саме суд визначає їх розмір. І саме одержувач аліментів має право звернутися до суду щодо перегляду їх розміру.

У роботодавця немає повноважень та підстав для зміни розміру аліментів, і навіть для ініціації такої зміни. Не має права змінювати розмір аліментів і держвиконавець.

У п. 1 розділу ХVІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 р. № 512/5, зазначено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення про стягнення аліментів на підставі виконавчого документа, вказаного у ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. № 1404-VIII (далі — Закон № 1404), за заявою стягувача про примусове виконання рішення. Стягувачем може бути, наприклад, мати дитини.

У той же час варто зауважити, що якщо в рішенні суду є застереження на кшталт «аліменти стягуються в сумі Х,ХХ грн, але їх розмір не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку», то в такому разі зі зростанням розміру прожиткового мінімуму мінімальний розмір аліментів збільшується автоматично.

На ваші запитання відповідала Алла РИБІНЦЕВА,

юрист, адвокат

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН