Лист Мінсоцполітики від 09.04.2021 р. № 2144/0/290-21/51

Щодо індексації заробітної плати


◦ Оплата праці
◦ Індексація і компенсація
14 травня 2021 р.

Директорат стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції Міністерства соціальної політики розглянув лист <…> щодо індексації заробітної плати та повідомляє.

Відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078), визначено, що значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 % у місяці підвищення тарифних ставок (посадових окладів). Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (посадових окладів).

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (посадових окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення заробітної плати перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення заробітної плати не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення тарифних ставок (посадових окладів), сума індексації у цьому місяці розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифних ставок (посадових окладів), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових, без підвищення тарифних ставок (посадових окладів), сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати.

Враховуючи викладене, лише зростання посадового окладу впливає на початок обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.

Таким чином, якщо у квітні 2021 р. відбулося зростання посадового окладу, то значення індексу споживчих цін у цьому місяці мало прийматися за 1 або 100 %. Обчислення приросту індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з травня 2021 р.

Порівняння суми підвищення заробітної плати із сумою індексації здійснюється в умовах місяця, у якому відбулося таке підвищення.

Тобто визначення суми підвищення доходу для його порівняння із сумою індексації, яка склалася на квітень 2021 р., має відбуватися з урахуванням посадового окладу до (станом на березень 2021 р.) та після його підвищення та всіх складових заробітної плати, які були встановлені на квітень 2021 р.

Одночасно повідомляємо, що п. 5 Порядку передбачено, що працівникам підприємств і організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв'язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та положень Порядку.

Також зазначаємо, що листи Мінсоцполітики не є нормативно-правовими актами, вони носять інформаційний, рекомендаційний характер і не встановлюють нових правових норм.

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП