Розглянувши Ваше звернення <…> щодо надання допомоги по тимчасовій непрацездатності працівникам, які перебувають у щорічній відпустці, Пенсійний фонд України повідомляє.
Згідно з п. 1 частини другої ст. 8 та п. 2 частини першої ст. 9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) роботодавець зобов’язаний здійснювати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид страхових виплат та надання соціальних послуг згідно з цим Законом, а застрахована особа має право отримання у разі настання страхового випадку страхових виплат та соціальних послуг, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини першої ст. 22 Закону № 1105 страхова виплата у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначається та здійснюється за основним місцем роботи (діяльності).
Підставою для призначення застрахованій особі допомоги по тимчасовій непрацездатності є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність, листок непрацездатності (частина перша ст. 23 Закону № 1105).
Згідно з п. 6 ст. 16 Закону № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності не надається за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.
Частиною другою ст. 15 Закону № 1105 встановлено, що у разі настання тимчасової непрацездатності у випадках, зазначених у п. 1 і п. 7 частини першої цієї статті, під час перебування у щорічній (основній чи додатковій) відпустці допомога надається у порядку та розмірах, встановлених цим Законом.
Враховуючи зазначене, допомога по тимчасовій непрацездатності під час перебування працівника у щорічній відпустці надається на загальних підставах.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96 у разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку, щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена. Рішення про продовження або перенесення відпустки приймається за згодою між працівником та роботодавцем.
З повагою
начальник управління страхових виплат Світлана ЗАРУБІНА