Індивідуальна податкова консультація від 02.11.2021 р. № 4151/ІПК/99-00-04-03-03-05

Щодо оподаткування середнього заробітку, списаного за рішенням суду


◦ Облік та оподаткування

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування доходу, виплаченого за рішенням суду (середній заробіток, нарахований за час вимушеного прогулу), та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що після звільнення працівниці до Головного управління Державної казначейської служби у [...] області надійшов виконавчий лист про безспірне списання з рахунку [...] на користь працівниці суми коштів у вигляді середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Вказана сума була списана казначейством з основного рахунку у повному обсязі без утримання податку на доходи фізичних осіб і військового збору.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, чи являється [...] податковим агентом звільнена працівниця і хто має сплатити податки/збори з середнього заробітку за вимушений прогул, безспірно списаного казначейством.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Водночас ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п. 162.1 якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа — резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, та податковий агент.

Згідно з пп. 163.1.1 Кодексу об'єктом оподаткування фізичної особи — резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються, зокрема:

дохід у вигляді заробітної плати, нарахованої (виплаченої) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (пп. 164.2.1 Кодексу);

інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (пп. 164.2.20 Кодексу).

Відповідно до п. 167.1 Кодексу ставка податку становить 18 % бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у п. 167.2−167.5 ПКУ).

Крім того, доходи, визначені ст. 163 Кодексу, є об'єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 % об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.

Так, згідно із пп. 168.1.1 Кодексу податковий агент, визначення якого наведене у пп. 14.1.180 Кодексу, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок і військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу, і ставку військового збору, встановлену пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.

Податковим агентом визнається особа, на яку Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків (п. 18.1 Кодексу).

При цьому податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені Кодексом для платників податків (п. 18.2 Кодексу).

Отже, дохід у вигляді середнього заробітку за час вимушеного прогулу, виплачений юридичною особою на користь платника податків — фізичній особі (звільненому працівнику), включається до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, як інший дохід, та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.

При цьому юридична особа (боржник) є податковим агентом щодо нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору у вигляді середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу, нарахованої на підставі рішення суду, незалежно від того, що рішення суду виконується шляхом безспірного списання коштів з рахунку [...] казначейською службою .

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП