Лист ПФУ від 16.09.2021 р. № 2800-050102-8/45289

​​​​​​​Щодо відображення у звітності виробничої практики


◦ Трудовi вiдносини
◦ Навчання, практика, стажування
◦ Звітність

Розглянувши звернення [...] Пенсійний фонд України в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з проведенням адміністративної реформи» від 04.07.2013 р. № 406-VII та ст. 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ) забезпечення адміністрування єдиного соціального внеску (далі — ЄСВ) шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску, а також встановлення форми, строків і порядку прийняття та обробки звітності, узагальнення практики застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску та надання роз’яснення з питань застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску починаючи з 01.10.2013 р. входить до завдань та функцій центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, — Державної податкової служби України (далі — ДПСУ).

Статтею 20 розділу V Закону про ЄСВ визначено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Реєстр).

Дані до Реєстру вносяться на підставі відомостей, що надходять з джерел, передбачених статтею 18 Закону про ЄСВ, зокрема, відомостей про нараховану заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, що надходять до Пенсійного фонду України від Державної податкової служби України в порядку міжвідомчого обміну.

З 01.01.2021 р. набули чинності Закони України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб» від 19.09.2019 р. № 116-IX та «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»  від 19.09.2019 р. № 115-IX, якими змінено порядок подання звітності про нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Тобто починаючи з 01.01.2021 р. страхувальники подають до органів ДПСУ єдину звітність відповідно до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Розрахунок), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4 (у редакції наказу від 15.12.2020 р. № 773; далі — Порядок № 773).

Пунктом 7 Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики, затвердженого постановою КМУ від 07.06.1999 р. № 992 (далі — Порядок № 922), визначено, що під час виробничого навчання або виробничої практики:

1) трудові відносини з учнями закладів профтехосвіти не виникають;

2) оформлення трудових договорів не здійснюється;

3) повідомлення про прийняття на роботу не подається.

З урахуванням наведеного додаток 5 до Розрахунку за таких осіб не подається.

Відповідно до ст. 7 Закону про ЄСВ єдиний внесок нараховується роботодавцями на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, в т. ч. у натуральній формі, що визначаються на підставі Закону про оплату праці, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Абзацом першим частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ визначено, що платниками ЄСВ є підприємства, що використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за цивільно-правовими договорами.

Таким чином, дохід, нарахований за час проходження виробничої практики учнями закладів профтехосвіти, у загальній сумі включається до бази нарахування ЄСВ.

У додатку 6 до Розрахунку такий дохід відображається в окремому рядку з кодом категорії застрахованої особи «69» із заповненням всіх граф відповідно до Порядку № 773.

Якщо в одному з місяців проходження виробничої практики особі не було нараховано винагороду, графа «14» додатка 6 Розрахунку заповнюється.

Якщо із практикантом при проходженні виробничої практики в тому ж місяці було оформлено трудовий договір, то для такої особи в додатку 5 Розрахунку зазначається дата початку трудових відносин (дата прийняття на роботу).

У додатку 6 Розрахунку таку особу зазначаємо двома рядками, а саме:

  • перший — із кодом категорії застрахованої особи «69» та з відображенням у графі «14» кількості календарних днів проходження виробничої практики у відповідному місяці;
  • другий — із кодом категорії застрахованої особи «1» та з відображенням в графі «14» кількості календарних днів роботи особи за трудовим договором.

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП