Лист Держпраці від 17.03.2023 р. № 380/2/2.1-ЗВ-23а

Щодо виплати компенсації за затримку виплати середньої зарплати


◦ Оплата праці
◦ Індексація і компенсація
17 березня 2023 р.

Департамент з питань праці Державної служби України з питань праці розглянув Ваше звернення від <...> щодо надання роз'яснень, <...> та повідомляє.

<...>

Згідно з частиною третьою ст. 119 КЗпП у редакції, яка діяла до 19.07.2022 р., за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, / організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб — підприємців, у яких вони працювали на час призову.

Водночас 19.07.2022 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 р. № 2352-IX (далі — Закон № 2352), яким у частині третій ст. 119 слова «зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток» замінено словами «зберігаються місце роботи і посада».

Відповідно, з дати набрання чинності Закону № 2352 середній заробіток за працівниками, перелік яких визначений частиною третьою ст. 119 КЗпП, не зберігається.

Міністерство економіки України (далі — Мінекономіки) є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику, зокрема у сфері праці.

У роз'ясненні Мінекономіки зазначено, що підставою для збереження місця роботи, посади і середнього заробітку на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб є сам факт призову або прийняття працівника на військову службу за контрактом (який підтверджується наданими власнику або уповноваженому ним органу відповідними довідками, витягами з наказів, повістки, розпорядження, витяги із наказів про включення до особового складу військової частини тощо) під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.

Враховуючи вищевикладене, отримавши документи щодо мобілізації працівника роботодавець зобов'язаний провести нарахування середньої заробітної плати такому працівнику за період з дня мобілізації по 18.07.2022 р. включно.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про оплату праці» компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.

Згідно з п. 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. № 159, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі — компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001 р.

 

Враховуючи вищезазначене, компенсація проводиться в разі нарахування, але невиплати грошових доходів громадян у строки, встановлені законодавством.

У разі виникнення додаткових питань, Ви можете звернутись до Мінекономіки.

Звертаємо увагу, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, мають лише інформаційний характер та не встановлюють правових норм.

 

 

Від редакції. Тут розглядається ситуація, коли роботодавець з якихось причин (відсутність підтвердних документів тощо) вчасно не нараховував мобілізованому працівникові середній заробіток, нараховує із запізненням, зараз. Чи потрібно виплачувати компенсацію за затримку виплати зарплати?

На думку Держпраці, компенсація проводиться в разі нарахування, але невиплати грошових доходів громадян у строки, встановлені законодавством.

Аналогічне роз’яснення Мінсоцполітики надавало в листі від 22.05.2018 р. № 2/0/216-18 у відповідь на запитання щодо індексації.

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП