До ВРУ подано законопроєкт № 6343 від 23.11.2021 р., метою якого є вирівнювання у правах працівників жіночої та чоловічої статі, які мають дітей, а також батьків, які не є подружжям, у їх можливостях стосовно отримання додаткової відпустки «на дітей».
Проєктом закону пропонують перенести додаткову відпустку «на дітей» у КЗпП з глави ХІІ «Праця жінок» до загальної глави V «Час відпочинку». При цьому змін у тривалості такої відпустки або підстав для її надання не передбачається.
Нагадаємо, що у ст. 182-1 КЗпП йдеться про додаткову відпустку тривалістю 10 календарних днів працівникам, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
Разом з цим умови надання цієї відпустки пропонується доповнити правом працівника на поділ за домовленістю між батьками (опікунами, усиновлювачами) на їх розсуд та використання одночасно чи в різні строки. Аналогічне доповнення щодо можливості поділу такої відпустки між батьками пропонують внести і до ст. 19 Закону України «Про відпустки».
Наразі під поділом відпустки мається на увазі надання частинами лише щорічних відпусток (ст. 12 Закону про відпустки). А що належить до щорічних відпусток, визначає частина перша ст. 4 цього Закону, і додаткової відпустки «на дітей» в цьому переліку немає. Хоча вона і надається щороку, проте належить до соціальних, що зазначено в частині четвертій ст. 4 Закону про відпустки.