Чи є порушенням прав працівників відсторонення їх від роботи у зв’язку з відмовою від вакцинації


◦ Карантин
◦ Трудовi вiдносини
◦ Відсторонення від роботи
25 листопада 2021 р.

Людмила Денісова, Уповноважений ВРУ з прав людини, у своєму пості на фейсбуці зауважила, що ніхто не може здійснювати політичного, соціального чи іншого тиску, а також дискримінації в разі відмови від вакцинації. Про це наголошується в резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ).

Відповідно до вимог ст. 4 та 12 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, держава може встановлювати тільки такі обмеження прав, які визначаються законом, визнає право кожної людини на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров'я та вживає заходи для повного здійснення цього права, включаючи ті, які є необхідними для запобігання і лікування епідемічних та інших хвороб і боротьби з ними.

Урядом та Міністерством охорони здоров’я України внесено зміни до низки нормативно-правових актів з питань, пов’язаних з обов’язковою вакцинацією проти COVID-19. Зокрема, постановою КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 р. № 1236» від 20.10.2021 р. № 1096 (далі — Постанова № 1236) встановлено, що підлягають відстороненню від роботи працівники та державні службовці, обов’язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначено переліком, затвердженим наказом МОЗ України «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» від 04.10.2021 р. № 2153 (далі — Наказ № 2153), які відмовляються або ухиляються від проведення таких профілактичних щеплень.

Наказом МОЗ України «Про внесення змін до Дорожньої карти з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і проведення масової вакцинації у відповідь на пандемію COVID-19 в Україні у 2021–2022 роках» від 27.10.2021 р. № 2362 з Дорожньої карти вилучено положення щодо добровільності вакцинації проти COVID-19 для усіх груп населення та професійних груп.

У зв’язку з ухваленням вказаних нормативно-правових актів на адресу Уповноваженого ВРУ з прав людини Людмили Денісової вже надійшло понад 1200 звернень громадян, у яких порушуються питання щодо обов’язкової вакцинації проти COVID-19.

Реалізація положень Постанови № 1236 та Наказу № 2153 в межах чинного законодавства на практиці можуть призвести до порушення права на добровільність вакцинації проти COVID-19 та права на працю вказаних працівників.

З метою забезпечення реалізації прав громадян на працю та добровільність профілактичного щеплення Людмила Денісова звернулася до Прем’єр-міністра України з пропозицією розглянути питання щодо можливості дистанційної роботи відповідно до ст. 60-2 КЗпП для працівників та державних службовців, для яких вакцинація проти COVID-19 визначена обов’язковою, а також щодо визначення обмежень прав, гарантованих Конституцією України на працю, освіту, вільне пересування, свободу та особисту недоторканість та на охорону здоров’я, наділення органів влади відповідними повноваженнями, виключно законами України.

Крім того, з метою надання правової оцінки процедурі відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників і державних службовців направлено запити до Міністерства економіки України, Державної служби України з питань праці.

Уповноважений ВРУ з прав людини закликає громадян України убезпечити себе та своїх рідних від тяжких ускладнень від COVID-19 та відповідально поставитись до проведення вакцинації проти гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП