Чи можна під час обчислення пенсії не враховувати низьку зарплату за останні місяці


◦ Соціальне страхування
◦ Пенсійне забезпечення
◦ Офіційні роз’яснення
28.03.2023

 Через два місяці виходжу на пенсію. Маю достатньо стажу, але заробіток, коли почалася війна, суттєво зменшився. Чула, що його можна буде не враховувати під час обчислення пенсії. Чи правда це? І чи не зменшиться при цьому стаж?

Минулого року до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” було внесено зміни, які дозволяють, якщо це доцільно, виключити як невигідні з періоду, за який враховується зарплата для обчислення пенсії, місяці заробітної плати, нарахованої в період воєнного стану та впродовж трьох місяців після його припинення.

Тобто період роботи під час воєнного стану буде враховано до страхового стажу з урахуванням сплачених внесків, а заробіток для обчислення пенсії за цей час можна не враховувати.

Можливість виключення місяців із “невигідною” заробітною платою (низькими порівняно з іншими місяцями коефіцієнтами) з періоду, за який враховується заробіток, передбачено саме для того, щоб не допустити зменшення зарплати для обчислення пенсії, і, в результаті, підвищити розмір пенсії. 

Таке виключення називають “оптимізацією заробітку”. У разі “оптимізації” можна виключити із підрахунку зарплати періоди до 60 календарних місяців страхового стажу підряд, але не більш як 10 % тривалості страхового стажу, обчисленого в одинарному розмірі. 

Додатково (понад 10 % страхового стажу) за бажанням пенсіонера може бути виключено, зокрема, період карантину (з місяця його запровадження у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення), воєнного стану (з місяця його введення та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування). 

 У всіх випадках після проведення оптимізації період, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Бажання пенсіонера – це його вибір, який зазначається в заяві: вилучити з підрахунку обраний період або зробити це автоматизованим способом.


Джерело: Пенсійний фонд України
 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП